A körömvirág (vagy Calendula officinalis) széles körben elterjedt egész Európában. Virágát régóta használják ekcéma, égések, kelések és gyomorfekély kezelésére. Latin nevében a calendula a kalendáriumból ered (mert szinte egész évben virágzik), az officinalis pedig az alkimisták műhelyére utal.
A növényt sokféle formában hasznosíthatjuk – kenőcsként, tinktúraként, olajként vagy teaként. Belsőleg használva csökkenti a hányingert, a lázat, jó gyomorfekélyre, égésre és gyulladásokra. Izomfájdalmakra, rándulásokra a tinktúra vagy a kenőcs hatásos.
A körömvirág gyulladásgátló hatású, ezért számos bőrprobléma kezelésére alkalmas, de van, akinek a menstruációs görcsök enyhítésére vagy fülfájásra is jó. Bárányhimlő vagy rovarcsípés esetén is csökkenti a viszketést és az irritációt.
Aki ínygyulladásban szenved, annak segíthet, ha körömvirágteával öblöget.
Házilag is készíthetünk sérülések kezelésére való olajat. Egy befőttesüvegbe tegyünk száraz körömvirágszirmokat, öntsünk rá hidegen sajtolt olívaolajat. Tartsuk az üveget sötét, hűvös helyen, és két hétig naponta rázzuk össze. Szűrjük le, adjunk hozzá tartósítóként egy kapszula E-vitamint. Ezzel az olajjal kezelhetjük az irritált bőrfelületet.
Ha teát szeretnénk készíteni, akkor 2 dl forró vízzel öntsünk le 1-2 teáskanál virágot, és hagyjuk állni 15 percig. Ezt a teát ihatjuk háromszor naponta, mézet tehetünk bele igény szerint.
Nyugtató testápoló készítéséhez körömvirág olajat használunk: ebből 3 teáskanállal hozzáadunk egy teáskanál mandulaolajhoz, 1,5 teáskanál shea vajhoz és egy teáskanál kakaóvajhoz. A hozzávalókat tegyük egy lábasban, lassú tűzön olvasszuk meg őket, és öntsük üvegbe. Csak azután fedjük le, hogy már teljesen kihűlt.
Ezeket a háziszereket elkészítés után hűvös helyen tároljuk, 6 hónapon belül használjuk fel.