Kezdőlap / Állatok / Madarak / Lappantyú? Az meg micsoda?

Lappantyú? Az meg micsoda?

Az európai lappantyú latin neve caprimulgus europaeus. A madarak osztályának lappantyúalakúak rendjéhez, ezen belül a lappantyúfélék családjába tartozik. Hazánkban leginkább az Alföldön fordul elő gyakran, illetve egyéb dombvidéki területeken is megjelenhetnek kisebb számban.
Sok népies névvel is büszkélkedhet, ilyen a kecskefejő, álomfilkó, álmosmadár, bagolyföcske, kecskeszopó, éjjelifecske. Minden megnevezése utal jellegzetes kinézetére illetve életmódjára.
Egy rigó nagyságú madárról van szó, mely tollazata szürkésbarna, nagyon jól el tud vele rejtőzni. Szeme viszonylag nagy, kissé a bagolyra hasonlít. Innen eredhet a bagolyföcske elnevezése, hiszen éjjel vadászik, és, mint a fecske, röptében kapja el a rovarokat. Lába gyenge, rövid. Csőre is kicsi. Testhossza húsz, harminc centiméter is lehet. A hím egyedek jellegzetessége a szárny végén látható fehér foltok. Inkább a ritkásabb erdőket kedveli. Költöző madár, Európában tölti a tavaszt, és a nyarat, télen Afrikába költözik, a Szaharától délebbi területekre.
Kifejezetten éjjeli madár, röptében elkapott repülő rovarokkal táplálkozik. Akár nyolc-tíz évig is elélhet. Sajnos elég ritka madárról van szó. A költési időszakban tojásait a földre rakja, általában két-három tojást rak, ezek apró foltos tojások. Évente általában egyszer, néha kétszer rak tojásokat. A hím és a nőstény is kotlanak, tizennyolc nap múlva kelnek ki az utódok, melyek tizenhét nap után ki is repülnek.
Mivel éjszakai életmódot folytatnak, ritkán találkozunk velük. Nappal ágakon ücsörög, kinézetük révén azonban szinte alig lehet észrevenni. Minden évben új párt választ magának.
Ellensége nincsen, hazánkban kevesebb, mint tízezer pár van, főleg mivel élőhelyük jelentősen leszűkült. Védett madár.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

A papagáj ismertetése

A papagájok az állatvilágban a legkönnyebben, és szinte mindenki számára felismerhető madarak. Jellegzetes két ismertetőjegyük …

Leave a Reply