Mivel a betegnek panaszt okozó időszak viszonylag rövid, van, aki kicsinyíteni próbálja az ezzel kapcsolatos gondokat, pedig az allergiás nemegyszer kínkeserves heteket-hónapokat él át. Éppen ezért, a gyógyszeres terápia mellett minden lehetőséget meg kell ragadnunk tünetek enyhítésére. Néhány esetben – mint láttuk – könnyű az allergén mentesítés, csak „száműzzük” otthonunkból a macskát vagy az atkát, és boldogan élhetünk, míg meg nem halunk. A növények okozta allergia esetében sajnos ez nem megoldható, tekintett-el a növények nagy számára és elterjedtségére, nem beszélve az igen hatalmas tömegű allergizáló pollenről.
Néhány gyakorlati tanácsot azért célszerű a betegnek betartania. Ha a pollenszezonban nem mehet magas (legalább 2-3000 méteres) hegyek közé, akkor otthon próbáljon meg óvintézkedéseket tenni.
Délelőttönként, kora délután ne sétálgasson a szabadban, mert a növények reggel bocsátják ki pollenjeiket.
A pollen szám délig meredeken emelkedik, aztán késő déluránra lecsökken, a pollen „Ieülepszik” – feltéve, hogy nem fúj a szél.
Városokban azonban egész nap magas lehet a pollenszám, különösen akkor, ha a meleg levegő megreked. Ez az egyik magyarázat arra, hogy a városokban miért van több allergiás panaszokkal küszködő ember, mint vidéken.
A másik magyarázat a légszennyeződés. Kétségtelen, hogy a savas, kén-dioxidos levegő károsítja a nyálkahártyát, így elősegíti az allergia kialakulását. Pollenszezonban tehát – a szokástól eltérően – nem javasolt a szellőztetés. Célszerű a lakást légszűrővel ellátni, ám óvakodjunk az úton-útfélen hirdetett, drága, de nem igazán hatékony készülékektől. A korszerű kocsikat már felszerelték pollenszűrővel, a többiben célszerű az ablakot csukva tartani.
Címkékallergia atka ház por szénanátha szezon
Ezt mindenképpen olvasd el!
Rovarcsípés által okozott allergia
Időnként olvashatunk az újságban olyan híreket, melyek rejtélyes közúti balesetekről számolnak be: semmilyen magyarázat nincs …