Állatforgalmazásról akkor beszélhetünk, ha az állatot értékesítik, eladják, elcserélik, elajándékozzák, öröklik, bírósági ítélettel birtokolják, adományozzák, aminek következtében megváltozik az állat tulajdonjoga (és többnyire tartási helye is).
E tevékenységi körben rendkívül fontos az előírásos higiéniai feltételeket biztosítani, hiszen a cél az, hogy az egyes állatállományok ne fertőződjenek a mozgatott állatoktól, elhullott állatoktól (pl. szállítás alkalmával), állati eredetű hulladékoktól, ragályfogó anyagoktól és eszközöktől (göngyölegek, járművek, takarítóeszközök stb.).
Az országok közötti állatforgalom mindennapos gyakorlat, részben az export-import tevékenység alapján, részben pedig a turizmus során a kedvenc állatok szállítása révén. Állatszállításról van szó abban az esetben, ha az állat tartózkodási helye változik meg lábon hajtás vagy járművön való szállítás következtében.
A fertőző állatbetegségeknek az országba való behurcolását akadályozza meg az az állat-egészségügyi hatósági munka, amit a határállomásokon szolgálatot teljesítő állatorvosok fejtenek ki. A határforgalomban csak megfelelő kísérő irattal rendelkező élő állat vagy állati eredetű termék, nyers élelmiszer, élelmiszer-nyersanyag vehet részt.
Az állatszállítással és -forgalmazással összefüggésben felmerül az a gyakorlati követelmény, hogy országon belül nem kívánatos a különböző immunállapotú állatállományokat összekeverni, ezért (brucellózis, gümőkór, leptospirózis stb.) mentes állományból csupán mentes állományba szabad bevinni állatokat. Ha a fogadó állatállományban bizonyos fertőző betegségek előfordulnak, akkor a bevinni szándékozott állatokat célszerű védőoltásban részesíteni, hogy immunológiailag egységes legyen az állomány.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …