Kezdőlap / Állatok / Hüllők / Barna barlangi és az Olasz barlangi szalamandra jegyei

Barna barlangi és az Olasz barlangi szalamandra jegyei

Barna barlangi szalamandra
Közepes méretű, sima bőrű, eléggé rövid farkú szalamandra, széles, a nyaktól világosan elhatárolódó fejjel, dülledt
szemmel, tompa orrcsúccsal, csapott végű ujjai között pedig széles hártyákkal. Hátoldalának alapszíne sárgás, olajzöld vagy sötétbarna, rajta világos vagy sötét mintázattal. Hasa sárgás vagy halvány rózsaszínű, olykor mintha sötét porral volna hintve. Teljes hossza max. 140 mm. Elterjedése: Dél- és Délkelet-Szardínia. Élőhelye: elsősorban a kisebb-nagyobb domb és hegyvidéki barlangok belsejének lakója, 1000 m-ig. De farönkök és kövek alatt, sziklarepedésekben is előfordul. Ott érzi jól magát, ahol a levegő páratartalma magas (85% feletti), és a hőmérséklet alacsony (legjobb, ha 11-12.5 °C). A tartósan nedves helyeket kerüli. Életmódja: nagyon ügyesen mászik, a barlangok állandóan sötét részein is megél. Párzáskor a hím a nőstény hátára kerül, karjával átöleli, közben mindketten kígyózva mozgatják a farkukat. Majd a hím elengedi partnerét, eléje mászik, és egy ondócsomót rak le, amely az utánasétáló nőstény kloákájára tapad. Kevés petéjét az anyaállat a szárazon helyezi el, és kikelésükig, vagyis kb. 12 hónapig gondozza őket. A„kész” fiatalok már szüleikre hasonlítanak. Tápláléka: apró pókokból, ászkákból, férgekből álló eleségét vagy közvetlenül a zsákmány felé kapva, vagy előrecsapható, ragadós nyelvével fogja meg.

Olasz barlangi szalamandra 
Jegyei: az előző fajtól nehezen különböztethető meg. Rendszerint azonban kisebb, orrcsúcsa szögletesebb, ujjainak vége pedig nem csapott, hanem lekerekített. Hátszínezete sokszor kontrasztosabb és tarkább, mint a H. geneinek; hasoldala pedig sötétebb, nemritkán világos foltokkal. Teljes hossza 110-120 mm. Elterjedése: Észak- és Közép-Olaszország, ill. Franciaország délkeleti csücske. Tápláléka: ízeltlábúak, férgek, csigák.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Kecskebéka fejlődési rendellenességek

A kecskebékáknál felfedeztek fejlődési rendellenességeket, amelyek miatt már környezeti mérgezés hatására is gyanakodtak, onnan adódnak, …

Leave a Reply