Kezdőlap / Tag Archives: Egyiptom

Tag Archives: Egyiptom

A gízai Szfinx

Az ókori Egyiptom kialakulását nagyrészt a Nílus folyónak köszönheti. A birodalom uralkodói igyekeztek nyomot hagyni maguk után, ezt pompás sírhelyeikkel, a piramisokkal tették meg. Ma közel 70 piramist ismerünk, de az idők során nagyon sok el is tűnhetett. A bonyolult szerkezet megalkotásához magas szintű mérnöki tudásra volt szükség. A piramisok …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az egyiptomi temetési szertartás

Egyiptom történelmét szervesen átjárja a halál misztériuma. Az ókori egyiptomiak hite szerint az ember különböző elemekből tevődik össze. A halállal ezek az elemek szétszóródnak és újra össze kell rendezni őket, hogy a létezés a túlvilágon is folytatódhasson. Az egyik rész a test, a másik a szellem, az ún. ka. Az …

Érdekel a cikk folytatása? »

Macska történelem

Kevés állatfaj van, amely olyan ellentmondásos szerepet töltött be a történelem során, mint a macska. A máig legidősebbnek számító macskaábrázolások Kr.e. VI. és V. évezredből Anatóliából és Jerikóból maradtak ránk. Ennek ellenére, ha a macskák múltjára gondolunk, a fáraók világa jut eszünkbe. A núbiai macskát Egyiptomban kezdetben csak vadászatokon használták, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Turisztikai régiók 3.

A Görög turizmusnak harmadik állomása Közép- és Nyugat-Görögországi rész, amely legváltozatosabb vonzerőkkel bíró régió. Mivel gyönyörű tengerpartja csak úgy vonzza az embereket így nem sokat időznek az egyébként is kevés látnivalónál. Nem rendelkezik akkora mértékű látványosságokkal ,de aki megunja a megunhatatlan tengerpartot azért van mit megcsodáljon a szállodán kívül is. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Terhességi teszt és magzatelhajtás az ókorban

A kíváncsiság, miszerint egy nő terhes-e, már az ókorban is foglalkoztatta az embereket. Nekik is megvoltak a módszereik a terhesség, illetve a nem terhesség megállapítására még ha nem is mindig a valós eredményt mutatták, valamint a teherbe esés elkerülésére is mindenféle praktikát eszeltek ki. Az ókori Egyiptomban a nők sokáig …

Érdekel a cikk folytatása? »

A hieroglifák megfejtése

Az egyiptomi írás sokáig rejtély volt még a nyelvészek számára is. Már a 15. század óta próbálkoztak a megfejtésével, de eredmény nélkül, mivel az írás jeleket képírásként próbálták értelmezni. Azt gondolták, hogy minden egyes jel egy bizonyos szót, vagy kifejezést jelent. A hieroglifák mellett, az egyiptomiak a hieratikus írást is …

Érdekel a cikk folytatása? »

Spinosaurus

A Spinosaurus a kréta korszak egyik legnagyobb ragadozója volt, ami a theropodák családjába tartozott. Jellegzetessége, hogy a hátán egy tüskés taréjt viselt, amit a párzásnál és feltehetőleg az áldozatai megfélemlítésénél is használt, amik a hát csigolyáinak a meghosszabbodásai voltak, amit valószínűleg bőr fedett le, és egybenőtt a dinoszauruszt borító külső …

Érdekel a cikk folytatása? »

II. Ramszesz

Fáraóknak nevezik az ókori Egyiptom uralkodóit, akik mintegy 3000 éven, 31 dinasztián keresztül voltak hatalmon. A kifejezés „nagy házat” jelent; valószínűleg ezzel jelezték, legalábbis eleinte, a lakhelyük és épületeik nagyságát, amelyek Egyiptom több részén megtalálhatók. I. Szétosz fia és utódja apja mellett már 9 éves korában, i. e. 1299-ben részt …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hogyan tudták felépíteni a piramisokat?

A fáraót, országuk királyát, isten fiaként tisztelték az ókori egyiptomiak. A fáraó sírhelye mindenkor a legjobban megépített és legpompásabban felszerelt piramis volt. Az utókor számára még ma is fejtörést okoz, hogy az egyiptomiak a piramis építést számottevően miért nem ábrázolták, holott mindennapi életük sok eseményét megörökítették. A piramisok hatalmas kövekből …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mi az a múmia?

A bebalzsamozott és gondosan betakargatott holttestet múmiának hívják. Ezeket a holttesteket azért balzsamozták be, hogy ne porladjanak szét. Az ókori egyiptomiak azért balzsamozták és óvták a holttesteket, mert hittek a túlvilági életben és úgy képzeltek, hogy az ember a halála után föltámad és tovább fog élni egy nem földi világban. …

Érdekel a cikk folytatása? »