Kezdőlap / Tag Archives: fül

Tag Archives: fül

A fennek

A fennek – más néven sivatagi vagy nagy fülű róka – a legkisebb testű rókafaj, füle azonban valamennyi rokonáénál nagyobb. Sivatagban él – főként Észak-Afrikában, a Sínai-, valamint az Arab-félszigeten -, és különleges módon alkalmazkodott a környezetéhez. A fennek dús, bozontos farkának hegye rendszerint fekete vagy sötétbarna, míg testének prémje …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az Alaszkai Malamut

A kutyafajták közül az egyik legszebb, legmutatósabb – véleményem szerint – az Alaszkai Malamut. A külsejét megtekintve észrevehető, hogy igen hasonlít a szibériai huskyhoz. A feje nagy, sőt a testéhez képest mondhatni hatalmas, mely az arc és orr felé elkeskenyedik. A füle hegyes és felálló. A szeme kissé ferde metszésű- …

Érdekel a cikk folytatása? »

Akkupunktúra a fülön

Az emberi testrész egyik idegvégződésekkel legjobban ellátott területe a fül. A fülből jut el az agyba az impulzus. Kínában már kétezer évvel ezelőtt felismerték, hogy bizonyos területek ingerlésével, többféle betegség gyógyítható. A fülakkupunktúrát már időszámításunk előtt is alkalmazták. A fülkagyló ugyan testünk csak kicsi részét teszi ki, a reflexterület izgatása …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gombák a hallásunk útjában

A fülünk, ezzel együtt teljes hallójáratunk is egész nap ki van téve a külső környezet viszontagságainak, folyamatosan éri a por- és zajszennyeződések, illetve elhelyezkedésének és jellegének is köszönhetően ideális körülményeket nyújthat a különböző gombás fertőzéseknek. A hallójárat gyulladását – melyben akár a dobhártya is érintett lehet – az esetek nagy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hogyan hallunk?

A mozgó és egymásnak ütköző tárgyak hanghullámokat keltenek a levegőben. A fül felfogja ezeket a rezgéseket, és hangérzetté alakítja őket. Sokféle hang jut a fülünkbe, a leejtett tű zizzenésétől a felszálló lökhajtásos repülőgép fülsüketítő robajáig. A fülünk három részre tagolható: a külső, a középső- és a belső fülre. A külső …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mit tegyünk, ha rovar repült a fülünkbe?

Nagyon zavaró, ha valamilyen rovar zümmög a fülünknél, hát még ha ritka esetben ugyan, de úgy dönt, hogy bele is repül. A hallójáratba került rovar zümmögése idegesítően felerősödve hallatszik, és természetesen mielőbb meg akarunk tőle szabadulni. Legjobb, ha mihamarabb orvoshoz fordulunk, de erre nincs mindig lehetőség, ilyenkor magunknak kell megpróbálnunk …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mastoiditis

A csecsnyúlvány a halántékcsont sziklacsonti részének, a fül mögött elhelyezkedő, lefelé nyúló, csonka kúphoz hasonlító kiemelkedése. A csontnyúlványt belülről kisebb-nagyobb légtartalmú, nyálkahártyával bélelt üregek töltik ki. Az üregek egymással összefüggő járatot alkotnak. A járat a középfül hátsó falán a dobüregbe nyílik. A Mastoiditis a csecsnyúlvány nyálkahártyájának gyulladásos megbetegedése. Mivel a …

Érdekel a cikk folytatása? »

A „ragacsos fül”

A gyermekkori fülbetegségek egyik gyakori típusa a savós középfülgyulladás, a középfül folyadéktermeléssel járó gyulladása. Olykor ez a folyadék nagyon sűrű és ragadós, ami a ragacsos fül néven is emlegetett betegség előidézője. A középfül a dobhártya és a koponya között elhelyezkedő levegővel telt üreg a dobüreg. Az a feladata, hogy közvetítse …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fül felépítése és működése

Az emlősállatok hangingereket érzékelő szerve a fejen, a sziklacsontba rejtve helyeződik. Szükség van tehát olyan segítő szervekre, melyek a hanghullámokat az érzékelés helyére vezetik. Ezt a feladatot a fülkagylók, a külső hallójárat, a dobhártya és a hallócsontocskák látják el. A hanghullámok csak levegőben vagy egyéb folyékony vagy szilárd közegben képesek …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kutyák hallásának folyamata

A hallás folyamata a következő szakaszokból áll: a külvilágból érkező hangrezgéseket a dobhártya fogja fel, és átadja a kalapácsnak, mely a rezgést a hozzá ízülettel kapcsolódó üllő felé továbbítja, amely hosszú nyúlványán a harmadik hallócsontocskát, a kengyelt tartja. Az ily módon tovavezetett rezgés ingerként hat a csigában levő hallóidegekre, melyek …

Érdekel a cikk folytatása? »