Kezdőlap / Tag Archives: idegrendszer

Tag Archives: idegrendszer

Mit együnk a terhesség utolsó heteiben?

A terhesség alatt az első pillanattól kezdve nagyon fontos odafigyelnünk, hogy mit eszünk, nem csak a magunk, hanem a Pocaklakó egészsége miatt is. A terhesség vége felé az egyik legfontosabb dolog, hogy kellő mennyiségű fehérjét fogyasszunk. Különösen a terhesség utolsó heteiben fontos, mivel ekkor megnövekedik a szervezet fehérjeszükséglete. Fehérjében gazdag …

Érdekel a cikk folytatása? »

A baba-mama kapcsolat fejlődése a 4-5-6.hónapban

4.hónap: A negyedik hónapban a legtöbb kisbaba olyan érdeklődéssel fordul a világ felé, hogy az édesanyában felmerülhet a kérdés: máris megkezdődött az eltávolodás, mielőtt igazán egymásra találtunk volna? Miért szopik csak öt percig, miért olyan boldog bárki fölé hajol? Már éjjel sem ébred fel annyiszor… Más anya nem bánkódik, inkább …

Érdekel a cikk folytatása? »

A csecsemők egyénisége

Hogyan lehetnek a kisgyermekek annyira eltérő egyéniségűek? A csecsemők idegrendszerének érzékenysége és fogékonysága jelentős tényező a személyiség fejlődésében. A gyermek pszichológusok három alapvető vérmérsékleti típust különböztetnek meg: a nehezen kezelhetőt, a nyugodtat (vagy lassan felengedőt) és a könnyen kezelhető, alkalmazkodó típust. A nehezen kezelhető gyermek rendkívül mozgékony és érdeklődő. Rosszul …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mennyit alszik a csecsemő?

Nyugodt, pihentető alvás nélkül elképzelhetetlen a derűs, tevékeny ébrenlét. Az alvásszükséglet minden életkorban más. Újszülöttkortól felnőttkorig fokozatosan csökken, de egyénenként változik egy-egy korcsoporton belül is. Úgy hosszabbodik az ébrenlét ideje, ahogy az idegrendszer teherbíró képessége fokozódik. Minél teherbíróbbá válik a fejlődés során a gyerek idegrendszere, annál hosszabb ideig képes kifáradás …

Érdekel a cikk folytatása? »

Központi idegrendszert stimuláló anyagok

Sajnos manapság már rendszerességgel kaphatóak olyan szerek , melyek kábult állapotot okoznak és legálisak. Ezek a drogok más szerekkel fogyasztva például alkohol, igen veszélyesek lehetnek amellett, hogy az idegrendszer működését vagy felfokozza és túlérzékennyé teszi vagy lecsökkenti. Gyógyszertári megnevezésük ,amelyeket orvosok írnak fel azok altatók,nyugtatók és szorongás gátlók, melyek kapszula,ampulla …

Érdekel a cikk folytatása? »

A figyelem

A figyelem fontos élettani tényező, és főleg a szelektivitásban van szerepe. A mindennapi életben rengeteg inger ér bennünket, ezeket a környezeti hatásokat mi észleljük, és legtöbb esetben kiszűrjük belőlük a számunkra fontososakat, és szelektáljuk a haszontalanokat. A tökéletes figyelemhez az idegrendszer megfelelő működése szükséges, mivel az idegrendszer feladata az, hogy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Lepra

A lepra krónikus lefolyású, rossz prognózisú, jellegzetes bőr-, nyálkahártya- és idegrendszeri tünetekkel járó, fertőző betegség. A korábban világszerte elterjedt, járványos betegség ma már csak Délkelet-Ázsiában, Afrikában, Dél-Amerikában és elvétve Dél-Európában és Romániában fordul elő. A lepra két eltérő megjelenési formája: a tuberkuloid és a leprómás lepra. A két forma, fordulati …

Érdekel a cikk folytatása? »

Érzékelés

Az érzékelés a bennünket körülvevő világ felfogását, az információk és tudás elemeinek megszerzését jelenti. Az érzékelés a környezet fizikai-kémiai energiáira adott megkülönböztetett válasz, a legegyszerűbb lelki jelenség, mert a törzsfejlődés első állomása és az egyedfejlődés első szakasza. Érzékelésnek nevezzük a külvilág részingereinek felfogását érzékszerveink által. Élettani alapja az idegrendszer analizáló …

Érdekel a cikk folytatása? »

A képzeletről

A képzeletnek fontos szerepe van életünkben úgy, mint a valóságból táplálkozó, és egyben a valóság megismerését szolgáló lelki folyamat. Téves azt gondolni, hogy csupán a művészeknek, vagy tudósoknak, feltalálóknak van szükségük képzeletre. Képzelet kell ahhoz is, hogy a mérnök épületeket, üzemeket, hidakat tervezzen, de képzelet szükséges a mindennapi munkánk, a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Sport idős korban

A nyugdíjba való átlépés utáni első évek komoly szociál-pszichológia problémákat vetnek fel egyeseknél, a már meglévő esetleges egészségi problémák mellett. Ezek az unalom, az egyedüllét, az idősek önmagukkal szembeni elvárás csökkenése. A teljes szabadság nagy űrt képez a korábban megszokott rendszeres elfoglaltsághoz képest. Mindezek a problémák azonban nem szükségszerűen vezetnek …

Érdekel a cikk folytatása? »