Kezdőlap / Tag Archives: immuitás

Tag Archives: immuitás

A fertőzés terjedési módjai

A járványfolyamat fennmaradásának feltétele, hogy a kórokozó elhagyja a fertőzött szervezetet (a fertőzőforrást), s abból közvetlenül, vagy a külső környezetén át valamilyen alkalmas tényező közvetítésével más élő szervezetbe jusson. A fertőzött szervezetet a kórokozók általában ugyanazon az úton hagyják el, mint amelyiken bejutottak. Ennek megfelelően a kórokozók a légutak váladékaival, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fertőző betegség jelentésének útja

– Kórházi elkülönítés. A fertőző betegeket vidéken az Országos Mentőszolgálat, Budapesten a KÖJÁL betegszállító gépkocsijain szállítják kórházba. Különleges esetekben betegszállító repülőgépet vesznek igénybe. Közforgalmú járművön nem szabad fertőző beteget szállítani. A szállítás befejezése után a szállító járművet azonnal fertőtlenítik. Feltétlenül kórházban kell elkülöníteni azokat a betegeket, akik olyan betegségben szenvednek, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Önkéntes jelentkezés alapján végezhető védőoltások

Az egészségügyi miniszter engedélyt adhat az eddig felsoroltakon kívül – önkéntes jelentkezés alapján – egyéb védőoltásokra is, ilyenek pl. az influenza elleni és a kullancs encephalitis elleni védőoltások. A védőoltások végrehajtása. A védőoltásokat a KÖJÁL-ok (Közegészségügyi-Járványügyi Állomás) szervezik és irányítják. Az oltásokat elsősorban az anya- és csecsemővédő tanácsadások, gyermekvédelmi intézmények …

Érdekel a cikk folytatása? »

Egészségre nevelés

Igen nagy az egészségügyi intézményekben uralkodó higiénés viszonyok járványügyi jelentősége. A kórházak, rendelőintézetek és az orvosi rendelők higiénés állapota azért fontos különösképpen, mert azokban a higiénés hibák okozta fertőzések beteg embereket veszélyeztetnek, akiknek az ellenálló képessége egyéb betegségük miatt már csökkent. A zsúfoltság elkerülése, a gondos betegápolás, a korszerű higiénés …

Érdekel a cikk folytatása? »

Járvány felismerése esetén bejelentési kötelezettsége van mindenkinek!

A bejelentésre kötelezettek közé 45 betegség tartozik. Legtöbbjükről nemcsak bejelentést, hanem kijelentést is kell tenni. Nemcsak a biztosan megállapított eseteket kell jelenteni, hanem a kérdéses fertőző betegségre gyanús eseteket is. A beteget a gyógykezelő orvos, illetőleg a beteget kezelő egészségügyi intézmény jelenti. A bejelentést a diagnózis vagy a gyanú megállapítása …

Érdekel a cikk folytatása? »

Fajlagos (specifikus) megelőzés

A fertőző betegségek megelőzésében igen fontosak a védőoltások, amelyek a szervezetet hosszabb vagy rövidebb időre védetté teszik egy-egy betegséggel szemben. Eredményüket fényesen igazolja pl. a himlő elleni védőoltás, amelynek segítségével felszámolták e betegséget, vagy a diftéria és a gyermekbénulás teljes visszaszorítása a védőoltásokkal. Hazánkban a különböző fertőző betegségek megelőzésére széles …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fertőző betegségek megelőzése.

Általános (aspeeifikus) megelőző tevékenység A higiénés viszonyok javítása. A legelső egyértelmű tevékenység a szappannal történő kézmosás. Fertőző betegségek, még inkább járványok keletkezésében és terjedésében a higiénés viszonyoknak fontos szerepük van, s ezért a megelőzésben is jelentős tényezők. Nincs a higiénének egyetlen ága sem, amely ne kapcsolódnék szorosan a fertőző betegségek …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az egészségügyi ellátással kapcsolatos (nozokomiális) fertőzések

Nozokomiális fertőzésnek nevezik azokat a fertőzéseket, amelyek valamely egészségügyi intézményben keletkeztek, vagy egészségügyi ellátással kapcsolatosak. Például: fertőzés előfordulása olyan kórházi betegen, aki kórházi felvételekor nem volt fertőzött és nem volt a kérdéses betegség lappangási szakában sem. A nozokomiális fertőzések közé tartoznak azok a fertőzések is, amelyeket az érintett személy az …

Érdekel a cikk folytatása? »

A járvány terjedésének kedvező feltételei

Közvetett mozgatóerők A járványfolyamat közvetett mozgatóerőinek vagy másodlagos tényezőinek azokat a természeti és társadalmi tényezőket nevezzük, amelyek önmagukban – tehát a három elsődleges tényező nélkül – nem okozhatnak fertőző betegségeket, de a járványfolyamat mindhárom elsődleges tényezőjére – kedvezően vagy kedvezőtlenül – hathatnak és ily módon a járványügyi helyzetet számottevően befolyásolják. …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fertőzés terjedése közvetett úton

Cseppfertőzés esetén a kórokozó a fertőzőforrás légutaiból a levegőbe jut s onnan kerül egy másik ember szervezetébe. A kórokozók legnagyobb számban köhögéskor és tüsszentéskor, kisebb mennyiségben egyszerű beszéd alkalmával nyálka- vagy izzadmánycseppekkel kerülnek a fertőzött szervezetből a levegőbe. A cseppfertőzés sok tényezőtől függ, így pl. a fertőző cseppek nagyságától, a …

Érdekel a cikk folytatása? »