A kanyaró az egyik leggyakoribb kiütéses vírusfertőzéses gyerekbetegség. Pontosan 14 napos lappangási időszaka van, és igen ragályos. A kanyaró első jelei általában hasonlítanak a megfázás tüneteihez, s mellettük mind magasabbra szökik a láz, majd apró, fehér pontok jelennek meg a szájban, az arc belső oldalán (Koplik-féle foltok). A gyerek szeme …
Érdekel a cikk folytatása? »Vérhas
A vérhas a vastagbél-nyálkahártya bakteriális fertőzése. Az akut, ragályos, fertőző betegség kórokozója a vastagbél nyálkahártyáját támadja meg. Láz, erős hasi fájdalom, gyakori véres, nyálkás, gennyes székletürítés lép fel. Naponta akár harminc görcsös hasmenés is jelentkezhet. A kórokozó baktérium mérgező anyagokat, úgynevezett exotoxinokat termel, amelyek bénulást és központi idegrendszeri zavarokat idézhetnek …
Érdekel a cikk folytatása? »A pestis és a patkányok
A középkori nagy pestisjárványokat lehet. hogy nem is a patkányok terjesztették – erre a következtetésre jut Barney Sloane brit régész kutatásai után. Sloane korábban kiaknázatlan források alapján megrajzolta az 1348-49-es londoni pestis terjedésének idővonalát. E szerint a pestis novemberben jelent meg először, és áprilisban tetőzött. Ez arra utal, hogy a …
Érdekel a cikk folytatása? »Nem is a patkányok voltak a felelősek a pestisért?
Lehetséges, hogy a rettegett fekete halált, amely Európa népességének majd felét elpusztította, nem is a patkányok okozták. Egy brit régész a kutatásai alapján kétségbe vonja, hogy a pestist bolhák és patkányok terjesztették, és hogy egyáltalán a bubópestis okozta a hatalmas járványt. Miután tíz évig kutatta, hogy mi lehet a fekete …
Érdekel a cikk folytatása? »A reumás lázhoz kapcsolódó betegségek
Tapasztalati tény, hogy az egészségtelen lakáskörülmények reumás lázra hajlamosítanak. Vidéki, reumás lázas betegeink kórelőzményében majdnem minden esetben megtalálható a földes padló vagy a vályogból épült, túlzsúfolt lakás. A lakáskörülmények megjavításáért folyó propaganda a lakosságnak is szóljon: a falusi lakosság egyéni erejéből is, állami segítség felhasználásával is. törekedjék egészségtelen lakáskörülményeinek felszámolására: …
Érdekel a cikk folytatása? »Az álomkór
Az álomkór egy szinte megelőzhetetlen fertőző betegség.Afrikában a trópusi területeken,a cecelegyek szúrásával terjed. Szúrásuk által agyvelő és agyhártyagyulladás következik be.Évente 20-25 ezer emberen diagnosztizálják a betegséget,És naponta sajnos naponta 100-120 halálos áldozatot követel. A cecelégy csípése fájdalmatlan,szinte észre sem vesszük.Néhány nap múlva viszont a csípés helyén fájdalmas duzzanat és bőrpír …
Érdekel a cikk folytatása? »A fertőzés terjedési módjai
A járványfolyamat fennmaradásának feltétele, hogy a kórokozó elhagyja a fertőzött szervezetet (a fertőzőforrást), s abból közvetlenül, vagy a külső környezetén át valamilyen alkalmas tényező közvetítésével más élő szervezetbe jusson. A fertőzött szervezetet a kórokozók általában ugyanazon az úton hagyják el, mint amelyiken bejutottak. Ennek megfelelően a kórokozók a légutak váladékaival, …
Érdekel a cikk folytatása? »A fertőző betegség jelentésének útja
– Kórházi elkülönítés. A fertőző betegeket vidéken az Országos Mentőszolgálat, Budapesten a KÖJÁL betegszállító gépkocsijain szállítják kórházba. Különleges esetekben betegszállító repülőgépet vesznek igénybe. Közforgalmú járművön nem szabad fertőző beteget szállítani. A szállítás befejezése után a szállító járművet azonnal fertőtlenítik. Feltétlenül kórházban kell elkülöníteni azokat a betegeket, akik olyan betegségben szenvednek, …
Érdekel a cikk folytatása? »Önkéntes jelentkezés alapján végezhető védőoltások
Az egészségügyi miniszter engedélyt adhat az eddig felsoroltakon kívül – önkéntes jelentkezés alapján – egyéb védőoltásokra is, ilyenek pl. az influenza elleni és a kullancs encephalitis elleni védőoltások. A védőoltások végrehajtása. A védőoltásokat a KÖJÁL-ok (Közegészségügyi-Járványügyi Állomás) szervezik és irányítják. Az oltásokat elsősorban az anya- és csecsemővédő tanácsadások, gyermekvédelmi intézmények …
Érdekel a cikk folytatása? »Egészségre nevelés
Igen nagy az egészségügyi intézményekben uralkodó higiénés viszonyok járványügyi jelentősége. A kórházak, rendelőintézetek és az orvosi rendelők higiénés állapota azért fontos különösképpen, mert azokban a higiénés hibák okozta fertőzések beteg embereket veszélyeztetnek, akiknek az ellenálló képessége egyéb betegségük miatt már csökkent. A zsúfoltság elkerülése, a gondos betegápolás, a korszerű higiénés …
Érdekel a cikk folytatása? »