Kezdőlap / Tag Archives: majom

Tag Archives: majom

Mongúzmaki

A mongúzmakinak, vagy más néven hamvas maki Madagaszkáron honos, de betelepítése óta megtalálható a Comore-szigeteken is. Puha szürkésbarna szőre van, világosszürke pofácskája és fekete orra. A hím arca vörösesbarna, és feje tetején kopasz folt is lehet, ha túl sokat dörzsöli a fejét olyan dolgokhoz, amelyeket meg akar jelölni. A nőstény …

Érdekel a cikk folytatása? »

A szürke egérmaki

A szürke egérmaki (Microcebus murinus) az egyik legkisebb főemlős, Madagaszkár szigetén él. Hatalmas szemeiről és rövid végtagjairól ismerni meg. Az egész kis állat mintegy 15 cm hosszú, szürke a színe, a hasa alja világosabb. Hosszú a farka, ami segíti a fákon való kapaszkodásban. Főleg rovarokat eszik, de nem veti meg a …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fekete bőgőmajom

A fekete bőgőmajom Dél-Amerika dzsungeleiben él, Argentína, Bolívia, Brazília, Paraguay és Uruguay területén. Nevéhez méltóan különleges hangképzésre képes. A hím és a nőstény nagyban különbözik egymástól: valójában csak a hím fekete, a nőstény szalmasárga színű. A hím jóval nagyobbra is nő. kb. 6,7 kg-ot nyom, míg a nőstény kb. négy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Aye-aye, avagy a véznaujjú maki

Ez a furcsa kis szerzet Madagaszkár szigetén él, a karmosmakifélék egyetlen ma élő képviselője. Amikor zoológusok először láttak ilyen állatot, metszőfogai miatt azt hitték, valami furcsa mókus. Madagaszkári nyelven aye-aye a neve. Fennmaradását részben annak a hiedelemnek köszönheti, hogy a bennszülöttek szerint maga az ördög, és ha valaki megöl egy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Vörös vari

A vörös vari az egyik legnagyobb majomféle Madagaszkáron. Testhossza akár 56 cm lehet, amihez 62 cm-es farok tartozik, és körülbelül 4 kg-ot nyom. Puha, vastag bundája vörös színű, korábban a fekete-fehér vari egyik változatának tekintették, ma azonban külön fajnak számít. A vörös vari (Varecia rubra) rokonai közé tartozik a többi …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mandrill

A mandrill a legnagyobb majomféle a főemlősök után, közeli rokonságban áll a páviánokkal. Veszélyeztetettségi foka alapján a sérülékeny csoportba tartozik. A mandrillok száma erősen lecsökkent, elsősorban azért, mert vadásszák őket (mivel igen hangosak, könnyű megtalálni csoportjukat). Élőhelye fokozatosan beszűkül a favágás és terjedő mezőgazdasági területek miatt. Trópusi esőerdőkben él Kamerun, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mókusmajom

A közönséges mókusmajmot nevezik röviden mókusmajomnak. Korábban emlegették halálfejes majomként is, de ez az elnevezés már nemigen használatos. Dél-Amerika sűrű erdeiben és trópusi esőerdeiben él (Guyana, Suriname, Francia Guiana, Brazília, Kolumbia, Ecuador, Peru, Bolívia, Venezuela területén). A mókusmajom (Saimiri sciureus) hossza 32 cm körüli, farka valamivel hosszabb, kb. 41 cm, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Orangután

Az orangután emberszabású majom, Borneó és Szumátra esőerdeiben honos. Mára veszélyeztetetté vált. Becslések szerint legfeljebb 7o ooo körüli lehet a vadon élő orangutánok száma, és félő, hogy ha semmi nem történik, ami megállítaná rohamosan csökkenő számukat, akkor tíz éven belül kihalhatnak. Az orangután intelligenciájáról, hosszú kezéről és narancsos színéről ismert. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Nemi kapcsolatok a magasabb rendű állatoknál

Darwin óta tudjuk, hogy a növény- és állatvilág összes fajai egyetlen hatalmas fejlődési folyamat különböző szintjeinek leágazásai. Az ember az emlősállatok közül emelkedett ki. Fejlődéstanilag az emberszabású majmok (az afrikai csimpánz és gorilla, valamint a délkelet-ázsiai orángután és gibbon) állnak hozzánk legközelebb, nemcsak testalkatilag, hanem intelligenciájukat, pszichikus működésüket tekintve is. …

Érdekel a cikk folytatása? »