A parti sziklák tengeri madarak otthonai, minden tenyérnyi padkán halászmadarak láthatóak. Oly annyira, hogy a lundák Izland pólóinak fő díszítőelemei. Izland azért nem lépett be az európai unióba, nehogy felségvizein mások is halászhassanak. Egyetlen izlandi programból sem hiányozhat a „Kék Lagúna „(Bláa Lónið). A romantikus elnevezés profán keletkezést takar, egy …
Érdekel a cikk folytatása? »Borotválás és krémek – pozitív és negatív hatások
Évezredekre nyúlik vissza a szőrtelen testrészek hagyománya. Például a tehetősebb görögök külön háztartási alkalmazottat tartottak fent a ház urainak szőrmentesítésére. A római-görög kultúrában már a szőrtelenítő krémek elődjét is ismerték, használták. (Bár ezek összetétele némileg biztosan eltért a ma használatos kencéktől…) A következőkben fájdalommentes és ideiglenes szőrtelenítő módszerek jellemzőit vesszük …
Érdekel a cikk folytatása? »A kezek és a körmök ápolása
A kézfej bőre vékony és nagyon érzékeny. A védőrétege sajnos 25-30 éves korunkra elkezd kopni, így oda kell egy kicsit jobban figyelnünk erre a testrészünkre is. A kézfej hámrétege fokozatosan vékonyodik, veszít a nedvességtartalmából, a rugalmasságából és a nyúlékonyságából. Foltosodásra is egyre hajlamosabb lesz. Éveket lehet letagadni, ha a kezünk …
Érdekel a cikk folytatása? »Ajurvédikus táplálkozás: édesen, sósan, savanyúan
Az édes íz Jellemzője: A föld és víz alkotta édes íz a cukrok és a keményítők íze, amelyek főleg az összetett szénhidrátokból, a zsírokból és a fehérjékből származnak. Ez az íz frissítő energiát ad. A természetben sokszor zsíros és nehéz. Az édes íz nagyon tápláló, fiatalító hatású. Elősegíti a szövetek …
Érdekel a cikk folytatása? »Tájékozódjunk a hajápolási termékek összetételéről
Hajápolási alapanyagok Hogy megértsük a címkék feliratait, először is azokat a szabályokat kell megértenünk, amelyek arra vonatkoznak, hogy a termelőknek hogyan kell az információkat közölni. A kiskereskedelmi forgalomban lévő, és most már a szalonok termékein is, az alapanyagokat mennyiségük alapján csökkenő sorrendben kell feltüntetni (első helyen a legnagyobb százalékban előforduló …
Érdekel a cikk folytatása? »Személyre szabott hajápolás
A hajápoló termékek előállítására az egész világot behálózó iparág létesült. Akár a drogériák, a szupermarketek, a bioboltok sorai között járkálunk, akár a fodrászszalonban nézelődünk, a hajápoló termékek kiválasztása meglehetősen bonyolult feladat, hiszen annyiféle-fajta termék kapható. Mégis hogyan válasszuk ki közülük a hajunknak megfelelőt? Legelőször is érdemes megkérni egy szakképesítéssel rendelkező …
Érdekel a cikk folytatása? »A hajhullás és lehetséges okai
A hajhullás meglehetősen gyakori jelenség. Naponta 50-100 szál hajunk hullhat ki, ami normálisnak tekinthető. Ha folyamatosan ennél több hajat veszít, keressen fel egy hajszakértőt vagy egy szakorvost a pontos diagnózis felállítására. A hirtelen fellépő hajhullás egyéb komoly betegségeknek is jele lehet, ezért mindenképpen beszéljen szakemberrel. A hajhullás lehet átmeneti is, …
Érdekel a cikk folytatása? »Fűző
A legelső fűzők az ezerháromszázas években jelentek meg. A fűző elkészítése, népszerűsége, formája rengeteget változott az idők során.( Mostanság is több fajtája van, léteznek derékfűzők, mell alatti fűzők, mellet eltakaró és félmelles fűzők, meg persze mindenféle csipkével ellátott fehérneműk fűző szerű díszítéssel.) Lényege azonban mindig is a női alak kihangsúlyozása/ …
Érdekel a cikk folytatása? »A növényektől a laboratóriumig
A minél ragyogóbb és sugárzóbb szépség elérését segítő kozmetikai recepteket már a legősibb írott irodalomban is találtak. A gyógyítók, spirituális vezetők vagy kozmetikusok természetes növényi alapanyagokat használtak a tonikok, a tinktúrák és a kenőcsök elkészítéséhez. Köszönetüket és hódolatukat fejezték ki a növény lelkének azért, mert az megosztotta hatékony erejét az …
Érdekel a cikk folytatása? »Felejtsük el a félkész ételeket
A nyugati társadalom betegsége az elhízottság. Az alacsony tápértékű, de magas kalóriatartalmú ételek, a méreganyagok szervezetünkbe történő beépülése (a félig vagy a nem jól emésztett ételek formájában) és a többletfogyasztás – többet fogyasztunk, mint amennyi energiára a szervezetünknek szüksége van – nem csak elhízást okoz, hanem nagyban hozzájárul a szívbetegségek, …
Érdekel a cikk folytatása? »