Az embereknek normális esetben 5-6 étkezésre van szüksége naponta, amellyel az egészséges és ajánlott napi ételbevitel fedezhető, természetesen a megfelelő mértéket tartva. A cukorbetegeknek is ugyanerre az étkezési ritmusra van szükségük, annyi különbséggel, hogy figyelni kell az ételek szénhidrát tartalmát, és a szervezet vércukor szint változását. Ez utóbbit minden étkezés után érdemes egy cukorbetegnek ellenőrizni.
A több részletben való étkezéssel, csökkentjük a szervezet emésztési terhelését, valamint a vércukor szintet könnyebb egyenletes szinten tartani. A megfelelő étkezéssel továbbá elkerülhető a hízás is. Általában étkezések kimaradása esetén, többet eszik az ember, mivel a következő étkezésnél éhesebb lesz, ezzel változhat a szervezet vércukor szint terhelése, valamint nagyobb az esély a hízásra is. Egy cukorbetegnek el kell sajátítania, a szénhidrát és kalóriatartalom becslés képességét, az ételek terén. Ennek azért van jelentősége, mert adódhat olyan alkalom, hogy nincsen ráírva egy adott termékre (például a házilag készített ételeknél) a szénhidrát tartalom, ami egy cukorbeteg esetében fontos részlet. A szénhidrátot viszont nem lehet teljesen kihagyni az étkezésből, mert az vércukorszint eséshez, rosszul léthez vezethet.
Tudni kell, hogy azonos szénhidrát tartalmú ételeknek, a szervezetben más lehet a lebomlási és felszívódási tulajdonsága, ezért alacsonyabb vagy magasabb illetve gyorsabb vagy lassabb vércukorszint emelkedést okozhatnak, ez a glikémiás index. A glikémiás index a szőlőcukor esetében a legmagasabb, 100%. Minél lazább szerkezetű és könnyebben emészthető az étel (aprítjuk, mixeljük, megfőzzük), annál nagyobb a glikémiás index. Hogy csökkentsük az ételek glikémiás indexét, érdemesebb inkább a párolást előnyben részesíteni az ételek elkészítésénél.