Mindenki, aki kisebb-nagyobb súlyproblémával küzd, ezt kutatja. Mikor tartjuk hatásosnak a fogyókúrát?
Ez nézőpont kérdése.
A leggyakrabban megfogalmazott kritériumok, hogy az első eredmények már viszonylag kevés idő elteltével érzékelhetőek legyenek, tehát a sebessége döntő fontosságú. Ne kelljen kínlódni a betartással, mivel ez ahhoz vezet, hogy a korábbi ételekhez, étkezési szokásokhoz való visszatéréssel az elvesztett kilót is gyorsan visszakúsznak. Csak akkor lehet hatásos, ha a szénhidrátokat és a zsírokat lecsökkentjük és ezzel egyidejűleg megfelelő mennyiségű vitamint, nyomelemet, fehérjét és rostot viszünk be szervezetünkbe. A legfontosabb a megfelelő mennyiségű folyadék, konkrétan a VÍZ elfogyasztása. Még egy fontos momentum kell a sikerhez, mégpedig az életmód megváltoztatása, és itt konkrétan a testmozgásra gondolok.
Figyelnünk kell az elfogyasztott kalóriákra, mivel csak akkor veszíthetünk testsúlyunkból, ha a kalória bevitel kevesebb, mint amire testünknek szüksége van. Azonban azok a villámdiéták, melyek kalóriamegvonással járnak, hosszú távon nem vezetnek sehová, ugyanis testünk még inkább vész üzemmódba kapcsol és kevesebb tartalékot használ fel. Amikor ezeket a csoda diétákat befejezzük tanulva az éhezésből még inkább arra törekszik testünk, hogy a vésztartalékokat feltöltse, így újabb zsírpárnáink keletkeznek. Egyébként bármilyen furcsán is hangozhat, a különböző fogyókúrák alatt elsőként a test víztartalmából veszítünk, majd a bennünk lévő fehérjéből próbálja testünk előállítani a számára megfelelő mennyiségű szénhidrátot és csak végső esetben nyúl a felhalmozott zsírhoz, mivel ezt az anyagot tudja legkevésbé hasznosítani.
Meg kell értenünk, hogy az elhízásért nem is az elfogyasztott táplálék mennyisége, hanem annak a minősége a felelős. Amennyiben testünk megfelelő ritmusban megkapja a működéséhez szükséges természetes anyagokat, nem éhezik, akkor azokat megfelelő ritmusban és teljesen hasznosítani fogja, így az elhízástól sem kell tartanunk többé.