A serkentő hatású koffein főként a kávéban és teában található meg, de a csokoládé, a kóla, több meghűlés elleni és fájdalomcsillapító tabletta is tartalmaz koffeint vagy ahhoz hasonló vegyületet. Ezek is élénkítenek, de nem egészen úgy, mint a koffein.
A koffein serkenti a szívműködést, a központi idegrendszert, és fokozza a szellemi teljesítőképességet. Általában csökkenti a fejfájást. Serkenti a gyomor savtermelését is, és ezzel javítja az emésztést. Tágítja a légutakat.
Bár a koffein kis adagban nem mérgező, függőséget alakíthat ki. A túl sok kávé és tea remegést, verejtékezést, szívdobogásérzést, gyors légzést, álmatlanságot okozhat, és arra hajlamosaknál migrént idézhet elő. A hirtelen koffeinelvonást erős fejfájás, ingerlékenység és levertség követheti.
A legtöbb kólában és csokoládéban is megtalálható koffein gyerekkorban álmatlanságot okozhat. Már két pohár kólának vagy egy fél tábla étcsokoládénak is lehet ilyen hatása, ha késő délután fogyasztjuk el.
Infarktus után nem szükséges elhagyni a kávézást, de tanácsos mértéket tartani a kávé- és teafogyasztásban. Az orvosok szerint 6 csésze kávénál vagy teánál senki sem ihat többet naponta. Magas vérnyomás, szívpanaszok és vesebetegségek esetén célszerű ennél jóval kevesebbet inni.
Terhes és szoptatós anyák érjék be napi egy csésze lefőzött vagy két csésze instant kávéval. A magzatba átjut a koffein, és mivel azt a szervezete sokkal lassabban választja ki, mint a felnőtteké, az újszülötteknél enyhe elvonási tünetek léphetnek fel, bár ezek nem veszélyesek. A nagyfokú koffeinfogyasztás megnehezítheti a fogamzást.
Címkékcsokoládé kávé koffein szívpanaszok vesebetegségek
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az instant kávé
Az azonnal oldódó kávé előállítására irányuló kísérletek a 19.század végén kudarcot vallottak,de 1906-ban egy angol …