Tudatosnak azt az embert tekintjük, aki képes helyesen megérteni a valóságot, és ennek megfelelően irányítani cselekedeteit.
A tudatosság a lelkileg ép emberi személyiség elengedhetetlen tulajdonsága. Gyermekek, valamint elmebajosok esetében erőteljesen leszűkül, sőt teljesen hiányozhat annak a lehetősége, hogy felmérjék saját cselekedeteik következményeit. Éppen ezért hajtanak végre ez utóbbiak néha olyan cselekvéseket, melyek megdöbbentenek minket értelmetlenségükkel, és amelyek esetenként tragikus következményekre vezetnek mind a beteg személyisége, mind környezete szempontjából. A belátó óvatosság idegen a beteg pszichikumtól; a cselekvések teljes átgondoltságát csakis a világos tudat biztosíthatja.
Fontos szerepel játszik az öntudatban a személyiséggel szemben állított társadalmi követelményeknek, az egyén társadalmi kötelességének és élete értelmének tudatosítása, a rábízott ügyért való felelősségérzés a közösség, az osztály, a nemzet, a haza s végül az egész emberiség előtt.
A tudat és öntudat egysége belsőleg differenciált jellegei feltételezi ezek sajátos minőségi különbségét és kölcsönhatásukat. A tudat gyöngülése vagy erősödése csökkenti avagy növeli önmagunk tudatosításának szintjét is. Igen világosan látható ez az öntudatzavarok klinikai eseteiben. Elmeorvosi leírásokból tudjuk, hogy a skizofrénia kifejlődésének kezdeti szakaszaiban diffúz, amorf, nehezen megfogalmazható alakban gyakran jelentkezik az „Én” megváltozásának érzése, melyet rettegés, szorongás, a valami visszavonhatatlantól való félelem kísér. A beteg még küzdeni is igyekszik e személyiségétől idegen változások ellen – munkahelyet változtat, kerüli a más emberekkel való érintkezést, magába zárkózik. A betegség lefolyásának későbbi szakaszaiban a beteg már mind kevésbé kontrollálja öntudatának zavarait és kusza, őrült módon értelmezi őket.
Címkékálmok belső én éntudat filozófia misztikum önismeret öntudat teológia tudat tudomány
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az ember társas lény
Az érintkezés formája (pl. közvetlen termelési érintkezés), a kifejezés formája (pl. rövid, tárgyi válasz) és …