A Brüsszel feletti dombon trónoló katedrális az első, de nem utolsó jelentős gótikus építmény a Benelux államok területén, ez a Szent Michael et Gudule-katedrális. A kórust a 13. században még román stílusban kezdték építeni, a fő hajóban és a körfolyosón azonban már a gótikus formák uralkodnak. A rövidebb és szélesebb …
Érdekel a cikk folytatása? »Bécs építészeti csodái
A Hanfelskaion álló 202 méter magas millenniumi torony Ausztria legmagasabb és Európa második legmagasabb irodaépülete. A két henger alakú tornyot, amelyeket acél összekötő szerkezetekkel erősítettek egymáshoz, 1997 és 2000 között a Peichl and Partners tervezte. A millenniumi város az irodák mellett bőven nyújt lehetőséget bevásárlásra, kultúrára és szórakozásra is. Bécs …
Érdekel a cikk folytatása? »Franciaország építészeti csodái
A 654-ben alapított jumiégesi Bencés kolostor egészen Szent Philibert-ig (617-684) vezethető vissza. Az újabb építésű templomot 1067-ben avatták fel, az alkalomra az angol király, Hódító Vilmos is elment. 1790-ben az építményt kőfejtőként használták, a kórust pedig felrobbantották. Napjainkban a templom az egyik leglenyűgözőbb román kori rom.Az 1170-ban újonnan épített lisieuxi …
Érdekel a cikk folytatása? »Hamburg építészeti csodái
A német expresszionizmus egyik mesterműve a Fritz Höger (1877-1949) által 1922-1923-ban építtetett hatalmas irodaház, a Chile-ház amelynek óriási épületéle egy óceánjáró gőzhajó orrára hasonlít. Egyes formáiban hűen idézi az észak-német román kori téglaépítészetet, például 2800 tökéletesen egyforma ablakával. A BRT építészek (Bothe, Richter, Teherani) 1998 és 2001 között építették a …
Érdekel a cikk folytatása? »Svájc építészeti csodái
A bázeli székesegyházat a 13. században egy korábbi Karoling épület föl emelték, majd egy évszázaddal később toldották meg a karcsú homlokzati tornyokkal. Az úgynevezett Gallusz-kapu a német nyelvterület egyik legfigyelemreméltóbb alakzatos kapuja. Az északi oldalhajóban helyezték el a holland humanista, Rotterdami Erasmus (kb. 1465-1536) földi maradványait. A legtökéletesebb bencés eszmények …
Érdekel a cikk folytatása? »Belgium építészeti csodái I.
Az antwerpeni Miasszonyunk-katedrális tervezett öt tornyából csak a finom kőfaragásokkal díszített északi torony készült el, amely 123 méteres magassággal büszkélkedhet. Az 1352-ben elkezdett és csak a 15. században befejezett, héthajós bazilika főhajójában fő látványosságként Peter Paul Rubens négy mesterműve tekinthető meg. A kikötőváros Antwerpen gazdagságáról és jelentőségéről egyértelmű tanúbizonyságot tesz …
Érdekel a cikk folytatása? »Ausztria építészeti csodái
A Sankt Florian-i Ágoston-rendi kanonoki apátság újjáépítését 1686-ban kezdték meg. A hatalmas csarnoktemplom építésze Carlo Antonio Carlone (kb. 1635-1708) volt. Halála után az építést Jakob Prandtauer (1660-1726) vette át, ő alkotta meg a világon akkoriban egyedülálló belső és külső épületrészt összekötő lépcsőt, valamint az osztrák kolostorkastélyok legnagyszerűbb dísztermét.Az 1138-ban alapított …
Érdekel a cikk folytatása? »Németország építészeti csodái
A Bad Doberan-i „tégladómot” a 14. század elején emelték, alapvetően monostorként funkcionálva. A cisztercita templom berendezése szintes teljesen sértetlenül fennmaradt, az építménnyel együtt egyedülállóan zárt egységet alkotva. Figyelemre méltóak a festett hármas ívezetek és a kereszthajók, amelyeket önálló központi terekként alakítottak ki, és a kétemeletes árkádsorral nyílnak meg a hajókerestetés …
Érdekel a cikk folytatása? »Írország építészeti csodái
A Brú na Bóinne-ban található Newgrange egy 90 méter átmérőjű és 11 méter magasságú sírdomb, amit 3150 körül építettek és a világ legfontosabb megalitjai közé tartozik. A folyosó magassága nem állandó, a bejáratnál még 1,5 méter, míg a kamráknál már 3 méter magas. Óriási kőrakás fedi a folyosót és a …
Érdekel a cikk folytatása? »Dánia építészeti csodái
Caernarfon Nagy Britannia legismertebb városai közé tartozik, itt található a Caernarfon Castle. A csodálatos építményt I. Edward 1282 és 1283 között Walesben építtette. A szokatlan alaprajzú vár meghatározó eleme az a 13 hatalmas torony, melyek egyáltalán nem hasonlítanak egymásra. A királyi palotaként és várként szolgáló létesítményhez az ihletet valószínűleg a …
Érdekel a cikk folytatása? »