Franciaországtól kelet felé Oroszországig, északon Dél-Svédországig, délen Olaszországig és a Balkán-félszigetig terjedt el. Pontosabb képet azonban nehéz lenne adni, mivel nagyon könnyen összetéveszthető a két másik zöld béka fajjal. Élőhelye: sokkal inkább a kisvizek, a tavacskák és pocsolyák lakója, mint nagy termetű testvérfajai, a tavi béka és a kecskebéka, amelyekkel …
Érdekel a cikk folytatása? »A Tavi béka előfordulása
Az areál két részre oszlik, az egyik a Pireneusi-félszigetet, valamint Dél- és Nyugat-Franciaország egyes tájait foglalja magába, míg a keleti rész Németországtól keletre Oroszországig és délkeletre a Balkánon át Görögországig terjed. A fajt Olaszországba és Angliába is betelepítették egy-egy helyre. Élőhelye: folyó menti ligetek és tavak közelében, északabbra (különösen ott, …
Érdekel a cikk folytatása? »A Tavi béka jellegzetességei
A zöld vagy vízi békák igen nagy, robusztus alkatú képviselője, a kifejlett tavi béka minden más európai békánál jól láthatóan termetesebb. A nagy példányok testhossza a 15 cm-t, kivételesen a 17 cm-t is elérheti. Az ilyen „békaóriások” könnyen megkülönböztethetők a többi fajtól. A vadon élő állományoknak ezek azonban csak csekély …
Érdekel a cikk folytatása? »A Gyepi béka szaporodása
A megfelelő telelőhelyekre gyakran több kilométerről igyekeznek a gyepi békák. Ha ezeket a kicsiny tavakat betemetik. elszennyezik, vagy a túl nagy halállomány miatt válnak használhatatlanná, annak a békákra nézve súlyosabb következményei lesznek, mint ahogy azt az ember egy ilyen viszonylag „csekély” beavatkozás után gondolná. A gyepi békák telelőhelyül fagymentes üregeket …
Érdekel a cikk folytatása? »A Gyepi béka elterjedése
Egész Közép-, Nyugat- és Észak-Európa, valamint a mediterrán és a mérsékelt zóna közötti átmeneti területek. Areálja innen végignyúlik Észak-Ázsián. Japánig. Európában az összes kétéltű közül a gyepi béka hatol fel a legmesszebb északra. A barna varanggyal együtt az ő elterjedési területe itt a legnagyobb. Magyarországon csak szórványosan fordul elő, főként …
Érdekel a cikk folytatása? »A Gyepi béka jellegzetességei
Nagy, erős alkatú béka, kifejlett kori testhossza 10 cm-t, ritkán annál többet is elérhet. Alapszínezete szerint általában egy barnásabb és egy sárgásabb típust lehet elkülöníteni. Hátoldalán szabálytalan alakú és különféle méretű foltok húzódnak, amelyek az állatnak jó rejtőszínt kölcsönöznek. A fehéres, sárgás vagy enyhén narancsszínű hasoldal a nőstényeknél jobban, a …
Érdekel a cikk folytatása? »A Mediterrán levelibéka elterjedése
A mediterrán levelibéka a Pireneusi-félszigeten és Franciaország déli részén a zöld levelibéka areáljába ékelődik bele. Előfordul Dél- és Kelet-Spanyolországban, eljutott Dél- és Közép-Portugáliába, de Spanyolország északkeleti részéről és a Pireneusokból hiányzik. A Baleár-szigeteken azonban megtalálható. Franciaországban a Pireneusok mentén eléri az Atlanti-óceánt, és Provence-on át behatol Északnyugat-Olaszország tengerparti térségébe. Vagyis …
Érdekel a cikk folytatása? »A Mediterrán levelibéka jellegzetességei
Nagyon hasonlít a zöld levelibékára, annak igen közeli rokona. Testhossza az orrcsúcstól a kloákáig kb. 5cm. Hátszíne a zöld levelibékáénál többnyire valamivel világosabb zöld. Vannak azonban barnás, szürke és foltos példányok is. Legfontosabb terepi ismertetőjelként a markáns csípőkacskaringó hiányát kell megemlíteni. Orrnyílásától csupán egy vékony és sötét csík húzódik szemén …
Érdekel a cikk folytatása? »Zöld levelibéka élőhelye
A zöld levelibéka elsősorban a ligetes folyóvölgyeket, az apró tavakban gazdag lombos és vegyes erdőket, a nádasokat és a bokrokkal benőtt kerteket kedveli, ha ott alkalmas vízre is lel. Petézőhelyei tiszta vizű, buja növényzetű tavacskák, nagyobb pocsolyák, holtágak vagy ligetes folyóöblök. Szívesen elfoglalja azonban a mesterséges kerti tavacskákat és a …
Érdekel a cikk folytatása? »A Zöld levelibéka előfordulása
A világosbarnás, olajzöld, feketés vagy teljesen okkerszínű levelibékák is, amelyek e színüket hosszabb ideig megtartják. Találtak már tiszta fekete (melanisztikus) levelibékákat is. Szintén különlegesek a„kék” levelibékák, amelyek bőréből hiányzik a sárga színanyag. A Korzika, Szardínia, Elba és Capraia szigetén élő H. a. sarda alfaj bőre feltűnően szemcsés, olajzöld vagy szürke …
Érdekel a cikk folytatása? »