Kezdőlap / Állatok / Hüllők / A Mediterrán levelibéka jellegzetességei

A Mediterrán levelibéka jellegzetességei

Nagyon hasonlít a zöld levelibékára, annak igen közeli rokona. Testhossza az orrcsúcstól a kloákáig kb. 5cm. Hátszíne a zöld levelibékáénál többnyire valamivel világosabb zöld. Vannak azonban barnás, szürke és foltos példányok is. Legfontosabb terepi ismertetőjelként a markáns csípőkacskaringó hiányát kell megemlíteni. Orrnyílásától csupán egy vékony és sötét csík húzódik szemén és fülén át a vállára, tehát nem nyúlik a hátsó lábig, mint a zöld levelibékánál. Háta és hasa között ezért nincs is olyan feltűnő kontraszt. Torkának oldala zölden színezett, kivéve a barna példányokon. Tüzetesebben megnézve, hátsó lábán halvány csíkok tűnnek fel. Combjának felső oldala sárga, halvány narancsszínű vagy sötét foltokkal tarkított. Egészében véve nagyobbnak hat a zöld levelibékánál. A mediterrán levelibékahímek ezenkívül a hanghólyagon (ernyedt állapotban) látható hosszanti redőről is felismerhetők. Ez a morfológiai különbség azután egy további fontos elkülönítési lehetőséget is nyújt: a hang alapján történő határozást. A mediterrán levelibéka hangja mély, vibráló „kráá”, másodpercenként kb. egyszer kiált. Kórusban ezért mélyebb és jóval szaggatottabb. lassabb a hangja. Tehát ahol mindkét faj előfordul, már hangról is elkülöníthetők.
Életmódja: nagyon hasonló a zöld levelibékáéhoz. A hímek a petézőhelyeken kisebb-nagyobb csoportokban gyülekeznek (számuk ilyenkor nehezen megbecsülhető, de több tucat is lehet), és kitartóan szólnak szürkülettől hajnalig. Éneklésük csúcsidőszaka kb. egy hónappal korábbra tehető, mint a közép-európai levelibékáké.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Kecskebéka fejlődési rendellenességek

A kecskebékáknál felfedeztek fejlődési rendellenességeket, amelyek miatt már környezeti mérgezés hatására is gyanakodtak, onnan adódnak, …

Leave a Reply