Kezdőlap / Tag Archives: macska

Tag Archives: macska

A macskák kommunikációja

A macskák számtalan módját ismerik érzelmeik és szándékaik kifejezésének. Testtartásukból, fülük állásából, bajszuk és farkuk helyzetéből, abból, ahogy mozognak, nem nehéz kiolvasni, hogy mit is szeretnének mondani. A dühös macska fel-le csapkod a farkával, ha pedig ellenfelét akarja megijeszteni, akkor felborzolja a szőrét, és felpúpozza a hátát. Mancsának finom érintésével …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kismacskák születése

A házimacskának évente kétszer van párzási időszaka. Ilyenkor nyugtalanul hempereg a földön, ez jelzi, hogy partnerre vágyik. Hamarosan fel is tűnnek a ház körül a kandúrok. Ha a macskahölgyet ilyenkor összeengedjük a kandúrokkal, akkor kilenc héttel később négy-hat, kb. nyolcvan gramm súlyú, puha szőrrel borított kismacska látja meg a napvilágot. …

Érdekel a cikk folytatása? »

A macska fegyvertára

Az ölünkben ártatlanul szunyókáló macskánál békésebb látványt elképzelni sem lehet, de jó , ha tudjuk, hogy kedvencünk tulajdonképpen ragadozó állat. Kis vadászunk fegyverzetét éles karmok és harminc fogból álló állkapocs alkotják. A négy, hegyes szemfog könnyedén megragadja a zsákmányt és végez is vele. A borotvaéles zápfogak, melyek közül kettő tépőfoggá …

Érdekel a cikk folytatása? »

Ivartalanítás

Az ivartalanítás (angolul: neutering, latinul: neuter) az állat szaporítószervének eltávolítása. A beavatkozás során a szaporítószerv akár az egésze, vagy egy jelentősen nagy része eltávolításra kerül. Ez a legdrasztikusabb sebészeti eljárás sterilizáló célokra. Ivartalanítás a leggyakoribb sterilizálás módszer, mind a hím és nőstény állatoknál. Az Egyesült Államokban, és a legtöbb emberi …

Érdekel a cikk folytatása? »

A macska szaglása

A kutyákkal ellentétben a macska nem szimatol a zsákmánya után, hanem türelmesen les rá. A szaglás a macskáknál kizárólag a fajtársakkal való kapcsolattartást szolgálja. A kandúrok illatokkal jelölik meg felségterületüket. Magasra tartott, enyhén remegő farokkal néhány csepp vizeletet permeteznek a bokrokra. A jelzések erős, csípős szaga még a mi kevésbé …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az ókori Egyiptom macskái

Az egyiptomi istenek közül fontos szerep jutott a macskáknak. A Nílus partján élő emberek szerint Ré, a napisten éjszakánként fekete kandúr alakjában harcol Agep, a sötétség gonosz kígyója ellen. A macskát mindenekelőtt Bastet istennő állataként tisztelték. A gyermekek születéséért és a Hold égi útjáért felelős termékenység istennőt gyakran ábrázolták macskafejű …

Érdekel a cikk folytatása? »

A cica pillantásának jelentése

A macskák sokféle jelet használnak ahhoz, hogy az üzeneteiket eljuttassák hozzánk és, hogy elkerüljék a nem kívánt konfrontációkat. A közvetlen szemkontaktus. Még az emberek a konkrét szemkontaktust a vonzalmuk kinyilvánítására is használhatják, a legtöbb macska fenyegetőnek veszi ezt. Ezért van az, hogy több társaságában a macska általában afelé a személy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Tigris

A tigris a legnagyobb élő macskaféle. Az oroszlánok 18o kg körüli súlyához képest akár 31o kilogrammos is lehet. A mai tigrisek főként Kelet- és Délkelet-Ázsiában élnek. Egy érdekesség mintázatukkal kapcsolatban, hogy minden tigrisé egyedi, nincs két egyforma csíkozottságú állat. A jaguár mellett az egyetlen nagymacska, amelyik kimondottan szeret úszni! Mint …

Érdekel a cikk folytatása? »

Puma

A puma Észak-Amerika legnagyobb macskaféléje (néhány kisebb jaguárpopulációtól eltekintve). Hívják hegyi oroszlánnak vagy kaguárnak is ,de még számos elnevezése ismeretes. A farkas és a medve mellett az egyik legfontosabb ragadozó elterjedési területén, Dél-Amerika déli részétől egészen Alaszkáig. Észak-Amerika keleti részén számuk növekedni látszik, mivel egyre többen számolnak be arról, hogy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Szörcsomó

A szőrcsomók problémája ismert mindenkinek akinek macskálya van. Főleg azoknak okoz gondot, akiknek hosszabb szőrű, például perzsa macskája van. A rövidebb szőrű macskák esetében is előfordulhat ez a probléma, de a hosszúszőrű macskáknál gyakoribb. Megeshet, hogy miközben a macska nyalogatja bundáját, lenyeli szőrét. Mivel az emésztőrendszer nem tudja könnyen feldolgozni, …

Érdekel a cikk folytatása? »