Kezdőlap / Tag Archives: szorongás

Tag Archives: szorongás

Ne szorongjunk – törődjünk magunkkal!

Az egészséges, kiegyensúlyozott életvitel nagy szerepet játszik a szorongás, aggodalmak, félelmek feloldásában. Lássuk, hogyan lehet segítségünkre, ha törődünk magunkkal. Kérjünk segítséget! A szorongás és az aggodalom erősödik, ha gyengének és magányosnak érezzük magunkat, de az erő egymás támogatásában van. Minél társaságiabbakká válunk, annál kevésbé érezzük magunkat sebezhetőnek. Ha úgy érezzük, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Kognitív torzulások és a szorongás

A szorongó ember hajlamos mindig a legrosszabbra gondolni. Azt is kétségbe vonhatja, hogy képes megbirkózni a nehézségekkel. Ezt az irracionális, pesszimista megközelítést nevezzük kognitív torzulásnak. Lássuk, melyek azok a kognitív torzulások, amelyek a szorongással, az aggodalommal és a stresszel járnak:Mindent vagy semmit gondolkodásmód: minden fekete-fehér, nincsen átmenet (pl. Ha nem leszek …

Érdekel a cikk folytatása? »

A negatív gondolatok kihívása

Ha tartós szorongásban szenvedünk, akkor úgy tekintünk a világra, mintha az sokkal veszélyesebb, mint amilyen valójában. Például túlbecsüljük annak a lehetőségét, hogy valami rossz történik, rögtön a legrosszabb lehetőségekre gondolunk, úgy teszünk, mintha már tények volnának. Azt is kétségbe vonhatjuk, hogy képesek vagyunk megbirkózni a nehézségekkel. Ezt az irracionális, pesszimista …

Érdekel a cikk folytatása? »

A szorongás elhalasztása

Nagyon nehéz mindennapi életünkben hatékonynak lenni, amikor a szorongás és az aggodalom uralja a gondolatainkat. Amikor abba akarjuk hagyni az aggódást – nem megy, vagy legalábbis nem sokáig.Pár pillanatig sikerül, de az aggodalmas gondolatokat örökre mégsem tudjuk elűzni, újra csak erősödnek. Ez mégsem jelenti azt, hogy nincs mit tennünk ellenük! …

Érdekel a cikk folytatása? »

A bizonytalanság kihívása: megoldás a szorongásra

Miért aggódunk? Az aggodalom vegyes érzéseket vált ki belőlünk. Egyrészt zavar bennünket – nem tudunk aludni, nem tudjuk a negatív gondolatokat elűzni. Másrészt ezeknek az aggodalmaknak van értelmük. Miért is? Például azt gondolhatjuk, megoldást fogunk találni, vagy hogy nem akarunk elsiklani valami fontos fölött. Hogy ha kicsit tovább gondolkodunk, kisütünk …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hagyjunk fel a szorongással

A szorongás akár hasznos is lehet, ha arra ösztönöz bennünket, hogy cselekedjünk és megoldjunk valamilyen problémát. De ha azon rágódunk, hogy “mi van, ha…” és folyton a legrosszabb lehetőségekre gondolunk, akkor az aggodalom problémává válik. A kétségek és félelmek csak tönkretesznek bennünket, egyáltalán nem eredményesek vagy motiválóak. Elveszik az energiánkat, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Agorafóbia

A szakértő segítségért folyamodó fóbiások közül a legtöbben agorafóbiától szenvednek. A görög szó eredetileg „piactértől való félelmet” jelent. Az ettől szenvedő emberek az ismeretlen helyzetektől félnek. Kerülik a nyitott tereket, a tömeget és az utazást. Szélsőséges esetben az ilyen betegek nem merik elhagyni az ismerős otthoni közeget. Az agorafóbiások rendszerint …

Érdekel a cikk folytatása? »

Szülők veszekedése a gyerek jelenlétében

Természetesen a gyereknek úgy kell felnőnie, hogy megismerkedjék az élet jó és rossz oldalaival, tehát azzal is, hogy a felnőttek időnként nem értenek egyet egymással, dühösek és veszekednek – de arra vigyázzunk, hogy ez ne történjék túl gyakran. Ha a házastársak viszonyában éppen olyan korszak köszönt be, amikor több a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az alvászavar

Ha éjszakáidat álmatlanul forgolódva töltöd, valószínűleg ezer módot kipróbáltál már, hogy el tudj aludni. A legfontosabb azonban, hogy először megtaláld az inszomnia kiváltó okát, hogy azután annak megfelelően orvosolhasd a problémád. Az alvászavarnak általában élettani, fizikai, pszichés, pszichiátriai vagy gyógyszerekkel, drogokkal kapcsolatos okai lehetnek. Élettani okok közé tartozhatnak a külső …

Érdekel a cikk folytatása? »

Amikor a gyermek feje fáj

Mitől fáj a gyerek feje? – esik kétségbe a szülő. Azonnal valamilyen súlyos betegségre kezd gyanakodni, például agydaganatra. Csak a CT vagy MR vizsgálat nyugtatja meg, hogy szó sincs erről. A negatív lelet után a család fellélegzik, már nem is tartják annyira tragikusnak, hogy gyakori a keserves panasz: „anyu, apu, …

Érdekel a cikk folytatása? »