Életmódja, szaporodása : Az első, május-júniusi szaporodás után a zöld gyíkok a megfelelő éghajlatú területeken ismét párosodnak, és június-júliusban újra tojást raknak. Egy fészekalj 20 tojásból is állhat. A fiatalok mintegy 80-85 nap után kelnek ki. A zöld gyík természetes vagy maga vájta rejtekét már kora reggel elhagyja, hogy addig …
Érdekel a cikk folytatása? »Balkáni zöldgyík Lacerta trilineata
Jegyei: igen nagy, robusztus gyík, széles fejjel és sokszor nagyon hosszú farokkal. Sárgászöld vagy zöld hátoldalán finom fekete pontozás látható. Nyakoldala, de gyakran a testoldala is világoskék vagy kékeszöld színű (a hímeknél ez élénkebb, mint a nőstényeken). Torka sárga vagy zöldes, hasa többnyire mintázatlan sárga. A fiatalok halvány- vagy csokoládébarnák, …
Érdekel a cikk folytatása? »Spanyol zöldgyík Lacerta schreiberi
Jellegzetességei: közepes termetű gyík, koponyája masszív alkatú, törzse zömök, végtagjai izmosak, farka hosszú. A hímek alapszíne világos- vagy sötétzöld. sűrű, apró fekete pettyekkel borítva. hasoldaluk pedig élénk-sárga vagy zöldes, szintén fekete mintázattal. A nőstények háta is zöld vagy gyakran inkább barnászöldes, többnyire nagy, fekete, hosszanti csíkokat alkotó foltokkal, oldalukon pedig …
Érdekel a cikk folytatása? »Zöld gyík Lacerta viricüs
Jegyei: közepes méretű, robusztus gyík, feje viszonylag nagy, végtagjai erőteljesek, farka hosszú, esetleg nagyon hosszú. Mindkét nem háta világos- vagy sötétzöld (ritkán barnás). A hímek hátukon rendszerint apró fekete pontocskákat viselnek, amelyek díszes mintázatot adhatnak ki; a nőstényeknél gyakran sorokba rendeződnek és sötét jegyeket alkotnak, köztük fehéres, sárgás vagy halványzöld …
Érdekel a cikk folytatása? »Díszfű belső díszítésre
Belső díszítésekhezCsokrokban, virág összeállításokban, díszítésekhez, zöld kísérőnövényként is használhatjuk a füveket. Ezek szerény, de jól sikerült kísérletek és próbálkozások a nagyközönség felé.Külföldön már több díszfüvet látunk virágüzletekben. Ezek sokszor a szivárvány minden színére festve díszelegnek a boltok kirakatában. Ez ugyan nem követendő példa, de annak jele, hogy ott kedvelik és …
Érdekel a cikk folytatása? »A Kis tavibéka elterjedése
Franciaországtól kelet felé Oroszországig, északon Dél-Svédországig, délen Olaszországig és a Balkán-félszigetig terjedt el. Pontosabb képet azonban nehéz lenne adni, mivel nagyon könnyen összetéveszthető a két másik zöld béka fajjal. Élőhelye: sokkal inkább a kisvizek, a tavacskák és pocsolyák lakója, mint nagy termetű testvérfajai, a tavi béka és a kecskebéka, amelyekkel …
Érdekel a cikk folytatása? »A Tavi béka előfordulása
Az areál két részre oszlik, az egyik a Pireneusi-félszigetet, valamint Dél- és Nyugat-Franciaország egyes tájait foglalja magába, míg a keleti rész Németországtól keletre Oroszországig és délkeletre a Balkánon át Görögországig terjed. A fajt Olaszországba és Angliába is betelepítették egy-egy helyre. Élőhelye: folyó menti ligetek és tavak közelében, északabbra (különösen ott, …
Érdekel a cikk folytatása? »A Tavi béka jellegzetességei
A zöld vagy vízi békák igen nagy, robusztus alkatú képviselője, a kifejlett tavi béka minden más európai békánál jól láthatóan termetesebb. A nagy példányok testhossza a 15 cm-t, kivételesen a 17 cm-t is elérheti. Az ilyen „békaóriások” könnyen megkülönböztethetők a többi fajtól. A vadon élő állományoknak ezek azonban csak csekély …
Érdekel a cikk folytatása? »A Gyepi béka szaporodása
A megfelelő telelőhelyekre gyakran több kilométerről igyekeznek a gyepi békák. Ha ezeket a kicsiny tavakat betemetik. elszennyezik, vagy a túl nagy halállomány miatt válnak használhatatlanná, annak a békákra nézve súlyosabb következményei lesznek, mint ahogy azt az ember egy ilyen viszonylag „csekély” beavatkozás után gondolná. A gyepi békák telelőhelyül fagymentes üregeket …
Érdekel a cikk folytatása? »A Gyepi béka elterjedése
Egész Közép-, Nyugat- és Észak-Európa, valamint a mediterrán és a mérsékelt zóna közötti átmeneti területek. Areálja innen végignyúlik Észak-Ázsián. Japánig. Európában az összes kétéltű közül a gyepi béka hatol fel a legmesszebb északra. A barna varanggyal együtt az ő elterjedési területe itt a legnagyobb. Magyarországon csak szórványosan fordul elő, főként …
Érdekel a cikk folytatása? »