Kezdőlap / Állatok / Hüllők / Balkáni zöldgyík Lacerta trilineata

Balkáni zöldgyík Lacerta trilineata

Jegyei: igen nagy, robusztus gyík, széles fejjel és sokszor nagyon hosszú farokkal. Sárgászöld vagy zöld hátoldalán finom
fekete pontozás látható. Nyakoldala, de gyakran a testoldala is világoskék vagy kékeszöld színű (a hímeknél ez élénkebb, mint a nőstényeken). Torka sárga vagy zöldes, hasa többnyire mintázatlan sárga. A fiatalok halvány- vagy csokoládébarnák, 3 vagy 5 többé-kevésbé feltűnő, világos hosszanti csíkkal, combjuk világosan pettyezett. A teljes hossz 600 mm. Elterjedése: Isztriától délre a Balkán-félsziget (a szigeteken is), keletre a Kaukázusig; Kis- és Nyugat-Ázsia. Élőhelye: a balkáni zöldgyík élőhely iránti igényei feltűnő alkalmazkodókészségről tanúskodnak. A száraz, gyér növényzetű tájakat és a kopár sziklákat ugyanúgy meghódította, mint a nedves, bokrosokkal borított, vízközeli biotópokat. De csak erős napsugárzásnak kitett helyeken él. Elterjedésének európai részén a balkáni zöldgyík 1500 m magasságig hatol fel, Európán kívül (pl. Örményországban) egészen 2000 méterig. Életmódja: úgy tűnik, sehol sem fordul elő nagyobb sűrűségben. Már kora reggel elhagyja rejtekét, kiadósat napozik, majd táplálék után néz. Nagy hőségben félárnyékba húzódva folytatja tevékenységét. A téli pihenőről előbb a hímek és kb. 14 nappal utánuk a nőstények jönnek elő. Kétszer, májusban és júniusban raknak tojásokat (15 vagy még több is lehet) egy alkalmas rejtekhelyen. Tápláléka: sáskák, tücskök, pókok, ászkák, de kisebb gyíkok is, sőt olyan ádáz ellenfelek is, minta skorpiók és a szkolopendrák.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Kecskebéka fejlődési rendellenességek

A kecskebékáknál felfedeztek fejlődési rendellenességeket, amelyek miatt már környezeti mérgezés hatására is gyanakodtak, onnan adódnak, …

Leave a Reply