A klasszikus közgazdaságtan kezdetét 1776-os évhez köthetjük, vagyis Adam Smith A nemzetek gazdasága című művének megszületéséhez.
Adam Smith Kirkcaldyban született egy vámtisztviselő fiaként, azonban a pontos születési dátuma ismeretlen. A Glasgow-i Egyetemen morálfilozófiát tanult, s Francis Hutcheston közgazdasági és filozófiai nézetei mély hatás gyakoroltak rá. Ezt követően az oxfordi Balliol College-ban hallgatott filozófiát. Az angol irodalomról, filozófiáról, retorikáról, jogról kezdett nyilvános előadásokat tartani 1748-tól Edinburgh-ban. A Glasgow-i egyetemen a logika professzora lett, majd egy évre rá a morálfilozófia professzora. Buccleugh herceg oktatója volt 1763-tól.
A gazdasági liberalizmus alapjainak létrehozója. Meghatározónak tekinti a cserének és a piacnak a szerepét a gazdasági élet fejlesztésében: a gazdaság alapja a csere és a munkamegosztás. Ennek színtere a piac. Az ország gazdagsága függ a piac nagyságától. Ezért van szükséges a piacot megkötő korlátok, szabályozások, megszüntetésére, leépítésére, Smith szerint, ha mindenki önérdekét követi, az a köz javát fogja szolgálni, mivel mindenki megtalálja a piacon amit keres, hiszen azt termelik, amit keresnek. A piacon a láthatatlan kéz szabályozza a keresletet és kínálatot, egymáshoz igazítja az ellentétes érdekeket, mint ahogy a merkantilistákkal szemben az hangsúlyozta hogy, nem a kereskedelem ha nem a termékeny munka minden gazdagság forrása. Továbbá nem is a természet, ahogyan a fiziokraták vélték. Smith elmélete szerint a munkamegosztás bővülésével a piacok szükségszerűen bővülnek. A munkamegosztást vizsgálgatva megállapítja, hogy az javítja a tőke és a munka hasznosulását, növeli az egy főre jutó jövedelmet, ösztönzi az új termékek és technológiák bevezetését, lehetővé teszi a szakosodásból fakadó nyereséget.
CímkékA nemzetek gazdasága Adam Smith fiziokrata klasszikus közgazdaságtan közgazdaságtan munkamegosztás
Ezt mindenképpen olvasd el!
Gazdaságpolitika
Modern gazdaságokban adódnak olyan nehézségek (ún. Piaci elégtelenségek), melyeknek kezelése folyamatos állami beavatkozást igényel. A …