Kezdőlap / Állatok / Hüllők / Fali gekkó Tarentola mauritanica

Fali gekkó Tarentola mauritanica

Jegyei: nagy, robusztus, lapított testű gekkó, ujjai feltűnően szélesek. Hátoldalát rendszertelenül álló pikkelyek és nagy, hosszanti sorokba rendezett bőrdudorok fedik: a törzshöz hasonlóan lapított farkot tüskék borítják. Nagy, széles feje, feltűnő világos szeme és jól látható fülnyílása van. Szemét nem tudja lezárni, szembogara függőleges. Ujjai szélesek, a harmadik és a negyedik karmokat, alsó oldalán pedig az összes ujj feltűnő tapadókorongot visel. Hátának színe a napszaktól és a környezettől is függ; rendszerint barnásszürke, de lehet szürkésfehér vagy feketés is. Teljes hossza 160 mm.
Elterjedése: a Földközi-tenger melléke, ideértve számos szigetet is. A Pireneusi-félszigettől Franciaországon, Olaszországon és a volt Jugoszlávián át a jón-tengeri szigetekig és Krétáig fordul elő. Továbbá megtalálható a Kanári-szigeteken és Észak-Afrikában Marokkótól Egyiptomig. Élőhelye: elsősorban tengerpartokon él, helyenként messze behatol a szárazföld mélyébe is. A szirtek, kőbástyák, régi épületek falainak lakója, de fatörzseken, pl. a sok búvóhelyet kínáló olajfatörzseken is szívesen tanyázik. Életmódja: főként éjszaka aktív, de sokat napozik is. Mivel ilyenkor színezete általában sötét, a világos sziklákon és falakon könnyű észrevenni. Éjjel ellenben világosabb rejtőszínt ölt. A fali gekkó a lakóépületek közelében hozzászokik az emberhez, viselkedését jól meg lehet figyelni. Azért rendszerint valamilyen búvóhely közelében tartózkodik, ahol veszély esetén villámgyorsan eltűnhet. Szívesen ül leshelybe a falon, fényforrások közelében, hogy a fény felé törekvő rovarokra vadásszon. Szorongatott helyzetben el tudja dobni a farkát, amely ugyan később regenerálódik, de eredeti hosszát és színét már nem nyeri vissza.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Kecskebéka fejlődési rendellenességek

A kecskebékáknál felfedeztek fejlődési rendellenességeket, amelyek miatt már környezeti mérgezés hatására is gyanakodtak, onnan adódnak, …

Leave a Reply