Kezdőlap / Állatok / Hüllők / Korzikai gőte

Korzikai gőte

Jegyei: külsőre a csukafejű gőtéhez igen hasonló faj, de kisebb, bőre simább, fültőmirigyei jól láthatóak, lábai finomabbak,
színezete kontrasztosabb. Háta sárgás, zöldes, halvány vagy sötétbarna, esetleg szürke, lehet márványozott vagy foltos, közepén sokszor barnásvörös, gyakran szaggatott sáv húzódik. Hasa fehéres, fakószürke vagy barnás, ritkábban világosan pettyezett. A párzásra kész hímek hátsó lábai erősebbek, lábszáruk szélesebb, kloákatájékuk kidudorodik. A teljes testhossz 90-120 mm.
Elterjedése: csak Korzika szigetén fordul elő. Élőhelye: síkságon, domb és hegyvidéken is él, de elsősorban a magasabb hegyekben 1500 m-ig. Elszigetelten még 2100 m-en is
előfordul. A hűvösebb helyeket kedveli. Életének vízi szakaszát tócsákban, tavacskákban, árkokban és patakokban tölti. Életmódja: a kifejlett példányok hűs vizekben élnek. Gyakran csak akkor hagyják el a vizet, ha annak hőfoka 15-16 ~C fölé emelkedik. Előnyben részesítik az erős sodrású, köves medrű és zuhogókban gazdag hegyi patakokat, ahol a csendes, lassan áramló vízben vagy az alámosott partszakaszoknál tartózkodnak. A szárazon élő állatok nappal kövek vagy gyökerek alatt lapulnak; csak a sötétben bújnak elő. Nyáron gyakran több hetes kényszerpihenőt tartanak a szárazföldön, és hosszabb téli álmot is alszanak. A vízben zajló párzás során a hím farkát párja köré tekeri, és hátsó lábaival is átöleli azt. A nőstény a petéket pl. olyan kövekre rakja. amelyeken átfröcsköl a víz. Tápláléka: rovarlárvák, bolharákok és víziászkák, férgek, pókok, rovarok.

Ezt mindenképpen olvasd el!

A kígyószemű és a rostosujjú gyík

Kígyószemű gyík Ophisops elegans Jegyei: karcsú gyík, hátán barnás. Az általában világossötét pepita mintás testoldalt …

Leave a Reply