Kezdőlap / Állatok / Hüllők / Közönséges kaméleon Chamaeleo chamaeleon jellegzetességei

Közönséges kaméleon Chamaeleo chamaeleon jellegzetességei

Jegyei: összetéveszthetetlen, alkata eltér minden más európai hüllőétől. A kifejlett példányok alig érik el a 30 cm-es hosszt, farkukkal
együtt mérve is jobbára csak 25 cm körül vannak. Oldalról lapított testével közel egyenlő hosszú mellső és hátsó lábakra támaszkodik, miközben ujjai kéz módjára markolják az ágat, és emellett rendszerint betekerhető farkával is kapaszkodik. Feltűnően nagy fején igen mély szájrés látható, amely csaknem a vállig ér. A háttól a fejet egy gallérszerű képződmény (sisak) választja el, a szem fölött pedig szintén egy tetőléc fut. A két szem igen különös látványt nyújt. Kúp formában emelkednek ki a fejből, egymástól függetlenül forgathatók bármely irányba, a viszonylag kicsiny szembogarat pedig apró, körgyűrűkbe rendeződött pikkelyek veszik körül. Az állat mozgása rendkívül lassú, olyan, mint egy lassított felvétel. A kaméleonok sokszor hosszú időkre teljesen mozdulatlanná dermednek. Csak szemük mutatja, hogy környezetük minden rezdülését figyelik.
A kaméleon a zöld és a barna bármely árnyalatát öltheti magára, különböző intenziásokban. Az állat igen gyorsan képes színének változtatására, hogy az aljzathoz, ill. a háttérhez alkalmazkodjon. De ugyanúgy el tudja érni azt is, hogy környezetétől merőben elüssön. A közönséges kaméleon oldalán gyakran 2 világos vagy egészen fehéres hosszanti sáv tűnik fel. Időlegesen, főként konfliktushelyzetben, fekete foltokat és csíkokat is látni. Kora reggel, amikor a kaméleon kiadós napfürdőt vesz, teste általában nagyon sötét, sőt sokszor fekete lesz. Ha felbosszantják, például megfogják, felfújja magát, és hangosan sziszegve óriásira tátja a száját. Az alvó állatok rendszerint barnásszürkések.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Kecskebéka fejlődési rendellenességek

A kecskebékáknál felfedeztek fejlődési rendellenességeket, amelyek miatt már környezeti mérgezés hatására is gyanakodtak, onnan adódnak, …

Leave a Reply