Az ember nyilván megszűnne óvakodni attól a farkastól, amely minden találkozás alkalmával békés farkcsóválgatások közepette a lábaihoz feküdne. Másrészről, ha valakinek rossz híre van, még legártatlanabb cselekedetei is gyanút keltenek. Néha a beállítódás merev, rendkívül tartós, betegesen kényszerítő jelleget ölt – ezt nevezzük fixációnak. Lehet, hogy valaki leküzdhetetlenül fél az egértől, bár teljesen tudatában van ezen érzés ostobaságának.
A tudattalan lelki élet leggazdagabb szférája az álmok illuzórikus világa, melyben a valóságból nyert képek általában egymástól elszakítva, logikai összefüggések kapcsolatából kiszakadva tűnnek fel. Filozófiai-pszichológiai szempontból az álom úgy jelenik meg, mint egy olyan állapot, melyben az ember ideiglenesen elveszíti a világban való létének érzését. Az álom az az állapot, amelyben az ember nem tudatosítja a szellemi világába kerülő tartalmakat, amelyben semmit sem tud a külvilágról: mintegy kivonja magát a világból, és elhárítja magától az onnan érkező ingereket. Az álom pszichológiai célja a pihenés.
Ismeretes, hogy a hipnotizált ember bizonyos időn keresztül anélkül, hogy tudatában lenne ennek – megőriz emlékezetében egyes igen bonyolult utasításokat, és végrehajtja ezeket, ha bekövetkeznek azok az objektív feltételek, melyeknek esetén ezek a hipnotizőr parancsa szerint megvalósítandók. Egyes emberek rendelkeznek az alvás alatt való tanulás képességével, és ez a képesség mind az ébrenlét alatti szuggesztió és önszuggesztió, mind pedig hipnotikus szuggesztió segítségével fejleszthető. Ezt a jelenséget hipnopediának nevezik, és számos alkalommal próbálták alkalmazni, például az idegen nyelvek oktatásában.
Címkékálmok belső én éntudat filozófia misztikum önismeret öntudat teológia tudat tudomány
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az információáramlás
Ma már az ismeretek folyama minőségileg különböző csatornákon keresztül egész bolygónkon át cirkulál, az információ …