Kezdőlap / Állatok / Hüllők / A Kárpáti és az Ibériai gőte

A Kárpáti és az Ibériai gőte

Jegyei: kicsi, zömök gőte, bőre szemölcsös. Széles fején 3 hosszanti barázda látható. Háta olajosan zöldes vagy
barnás, gyakran sötéten pettyezett vagy márványozott. Hasoldala egyszínű sárga vagy narancsos. A farok oldalról lapított, mérsékelten széles vitorlákkal, vége egészen fonálszerű. A hím teljes hossza 80-90 mm, a nőstényé 100 mm.
Elterjedése: Kárpátok, Tátra. Magyarországon még nem került elő, de az észak-keleti határvidékről várható.
Élőhelye: a domb és hegyvidékek lombos erdeinek vízközeli részei, 1000, ritkán 2000 m-ig.
Életmódja: a szárazföldi alak éjjel aktív. Nappal farönkök vagy kövek alatt bújik meg. A vízi alak bőre sima, nappal mozog. Fagymentes helyen alussza hosszú téli álmát. Tavasszal költözik a vízbe. Tápláléka: férgek, rovarok. ászkák, pókok; a vízben apró rákok, rovarlárvák stb.

Ibériai gőte
Jegyei: kicsi, eléggé zömök testű gőte, orrcsúcsa tompán lekerekített, fején gyakran hosszanti barázda látható. A hím barnás,
a nőstény zöldesbarna hátán sokszor világos középvonal és apró, feketés foltok díszlenek. A nászruhás hímen alacsony hátperem és oldalán jól kivehető bőrdudor van.
Farka oldalról összenyomott, szegélye mérsékelten széles. fehéres csúcsán tüskeszerű
nyúlvány lehet. A szélein világos, a közepén pedig sárga vagy narancsszínű has feketén foltozott. Teljes hossza 8-9 cm. Elterjedése: az Ibériai-félsziget nyugati része (Portugália).
Élőhelye: természeti tájak és vízközeli, növényzetben gazdag kultúrföldek. Életmódja: a szárazon nappal többnyire kövek alatt lapul, éjjel jár táplálék után. A párzáshoz kicsiny tavakba, sőt gyakran kutakba költözik, ilyenkor nappal tevékeny. Télen nyugalmi időszakot tart. Tápláléka: férgek, rovarok, apró rákok.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Kecskebéka fejlődési rendellenességek

A kecskebékáknál felfedeztek fejlődési rendellenességeket, amelyek miatt már környezeti mérgezés hatására is gyanakodtak, onnan adódnak, …

Leave a Reply