Kezdőlap / Állatok / Hüllők / Barna ásóbéka és az Iszaptúró béka

Barna ásóbéka és az Iszaptúró béka

Jegyei: varangyszerűen tömzsi állat, rövid, erős végtagokkal és nagy, kiálló szemekkel, amelyeken a szembogár függőleges
hasítékú. Testhossza rendszerint 5-7 cm között van, ritkán elérheti a 8 cm-t is (Nőstény). Tarkóján, a szeme mögött daganatszerű duzzadás látható. Színezete az olajzöldtől a sötétbarnáig változhat, de világosabb is lehet. hátán több-kevesebb szabálytalan folt díszlik. Gyakran apró téglavörös pettyek is tarkítják. Bőre sima vagy kis szemölcsökkel borított, úszóhártyája jól fejlett. Hátsó lábának alsó felén, a kisujj tövén egy hosszúkás, világos nyúlvány meredezik, az állat ezzel ás („ásósarkantyú”). Elterjedése: az alföldek lakója Nyugat-Európától az Urálig és a kirgiz sztyepeken át az Aral-tóig. Közép-Európában nagyon megritkult de hazánkban még mindenfelé gyakori. Élőhelye: a nyílt sík és dombvidékek ahol a talaj száraz és homokos. Életmódja: rendszerint sötétedés után indul útjára. Aszályos nyarakon egyfajta nyári álomba merül. A peterakás többnyire áprilisban kezdődik, és több hónapig is tarthat. Az ebihalak óriásira nőhetnek (10-17 cm hosszúra!). A barna ásóbéka, ha megzavarják, néha fokhagymaszagot áraszt. E jelenség funkciója még ismeretlen.

Iszaptúró béka
Elterjedése: Délnyugat-Európa. Élőhelye: művelt területek nedves élőhelyein, vizek közelében, gyakran sűrű bozótban él.
Életmódja: igen ügyesen ugrik, úszik (a víz alatt is), hasát tapadópárnaként használva pedig sima felületeken is magasra felmászik. Nappal inkább rejtőzik, éjjel mozog Petezsinórja vastag, kb. 20 cm hosszú 100-300 petét tartalmaz. Tavasztól őszig petézik. A peték 8-10 napig fejlődnek. Az ebihalaknak ívelt, lekerekített és a farok csúcson túlnyúló farokvitorlájuk van, ami jól elkülöníti őket más fajoktól.

Ezt mindenképpen olvasd el!

A kígyószemű és a rostosujjú gyík

Kígyószemű gyík Ophisops elegans Jegyei: karcsú gyík, hátán barnás. Az általában világossötét pepita mintás testoldalt …

Leave a Reply