Koszmónak nevezzük a fejbőrön képződött sárga színű vaskos pikkelyeket. Főleg csecsemőknél fordul elő, de három éves korig nagyobb gyermekeknél is észlelhetjük. A sárgás pikkelyek apró foltokban jelennek meg, és ellephetik az egész fejbőrt. A koszmóképződés nem magyarázható egyszerűen a hiányos tisztálkodással. A koszmós csecsemőknek az átlagosnál zsírosabb a fejbőrük. Súlyosnak …
Érdekel a cikk folytatása? »A kisbaba hajápolása
A koszmó megelőzésére az újszülött fejét minden nap meg kell mosni egy kevés babasamponnal. A lerakódás megelőzésére meg kell fésülni akkor is, ha még kevés a haja. Ha mégis keletkezik koszmó, kenjük egy kevés babaolajat a csecsemő fejbőrére és másnap reggel mossuk le. Az olaj fellazítja a lerakódást és utána …
Érdekel a cikk folytatása? »Mamaproblémák szülés után
Szülés után pár nappal haza lehet jönni a pici újszülöttel. Egy-másfél hónap szükséges a testünknek ahhoz, hogy visszaálljon a terhesség előtti működése. Ezt nevezzük gyermekágynak. Ez császármetszés esetén hosszabb lehet, A lelki egyensúly visszanyerése pedig egyénenként változó. Lochia vagyis gyermekágyi folyás nehezíti az anyuka életét a szülést követő 14 napban. …
Érdekel a cikk folytatása? »A gomba okozta korpásodás
A hajas fejbőrön hasonló körfolyamat játszódik le, mint az emberi test bármely más területein; a felső bőrrétegek elöregedett, elhalt hámsejtjei egy természetes folyamat szerint időről időre megújulnak. Ez a folyamat azonban normális esetben teljesen észrevétlen, a hámlásnak semmi jelét nem látni, akkor van probléma, amikor a fejbőr gyulladása következtében ezek …
Érdekel a cikk folytatása? »Gomba a fejbőrön
A hajas fejbőr az egyik legnagyobb és legoptimálisabb hely a baktériumoknak és a gombáknak a megtelepedésre, illetve a szaporodásra. Gondoljunk bele, napközben hajunk menyi szennyeződést, port kell, hogy elbírjon. Ezek a körülmények ideális a különböző fertőzések kialakulására. A fejbőr gombás fertőzése a Tinea capitis, mely leginkább gyermekeknél, vagy a serdülőkorban …
Érdekel a cikk folytatása? »Nem várt viszketés – gombás megbetegedések
Napjainkban több mint 250-féle, veszélyes gombafajt ismerünk, melyek különböző gombás betegségeket – görög eredetű szakkifejezéssel élve mikózist – eredményezhetnek. Alapvetően a gombák szerepe jelentős, hiszen részt vesznek a természetes környezetünk biológiai egyensúlyának a fenntartásában, azonban gyakorta nem várt vendégként jelennek meg az ember testén igencsak kellemetlen tüneteket okozva. A gombás …
Érdekel a cikk folytatása? »Gombás megbetegedések
Erről a szóról valahogyan mindig a szégyen jut eszembe. Az ember bizony nem büszke rá, és ha teheti, titkolja. Pedig kicsiny hazánkban minden második embert, azaz lakosságunk csaknem 54%-át érinti. Az emberi szervezetre veszélyes gombák száma ma már kb. kétszáz fajra terjed ki. A gombák megbújhatnak bőrünk valamennyi felszínén. Leggyakrabban …
Érdekel a cikk folytatása? »A hajhullás megelőzése és a haj védelme
A kopaszodás rengeteg embert megrémiszt. Több oka is lehet ennek. Az egyik az, hogy az ember koránál fogva öregszik és természeti úton elkezd hullani a haja, őszülni, akár kopaszodni. A kopaszság inkább az öregedés miatt alakul ki, de kialakulhat különféle betegségek (daganatok, idegi és más betegségek) és állapotok ( terhesség) …
Érdekel a cikk folytatása? »Nem betegség
Szögezzünk le egy dolgot! Némely krónikus korság mellékhatásától eltekintve, a kopaszodás („kozmetikai kopaszodás”) nem betegség, mégis férfitársaim nagy része úgy éli meg, ha kihullik a haja, mint egy valóságos Világvégét. Nők esetében ez persze érthető. Tulajdonképpen egy genetikai, alkati tulajdonságról van szó, mely kinél korábban, kinél később, de van úgy, …
Érdekel a cikk folytatása? »Ajurvédikus táplálkozás: édesen, sósan, savanyúan
Az édes íz Jellemzője: A föld és víz alkotta édes íz a cukrok és a keményítők íze, amelyek főleg az összetett szénhidrátokból, a zsírokból és a fehérjékből származnak. Ez az íz frissítő energiát ad. A természetben sokszor zsíros és nehéz. Az édes íz nagyon tápláló, fiatalító hatású. Elősegíti a szövetek …
Érdekel a cikk folytatása? »