A babát váró nők egyik réme a rosszullétek mellett a 30. hét környékén megjelenő hátfájás. Az egyre elviselhetetlenebb fájdalom terhesség előre haladtával szinte minden tevékenység végzése közben jelentkezik, és megkeseríti a mindennapokat. Mit lehet tenni ellene? A méh növekedésnek indul, a keresztcsont és a medence tágulni kezd. Ahogy a pocak …
Érdekel a cikk folytatása? »Mit kívánsz a hátad közepének?
A gerincfájdalom napjainkra mondhatni népbetegség: szinte bármelyik életszakaszban előfordulhat, és a tévhittel ellentétben ugyanannyi fiatalt, mint 55 év feletti felnőttet érint. A gerincfájdalmak évente több kiesett munkanapot okoznak, mint bármilyen más betegség, kivéve az ízületi és egyéb mozgásszervi betegségeket. Ebben az esetben a fájdalom nem csak egy tünet, amely valami …
Érdekel a cikk folytatása? »Hátfájás
Nagyon gyakori panasz. Négyből három felnőtt tapasztal valamilyen hátfájdalmat, gerinc- vagy derékfájdalmat élete során. Sajnos az öregekre és a túlsúlyosokra nagyobb veszélyt jelent. Ágyéki gerincben a leggyakoribb. Leginkább rándulásoktól illetve túlzott igénybevételtől származik. Nem megfelelő technikával megemelünk nehéz tárgyakat vagy hirtelen csavaró mozdulatokat, teszünk… de ez csak egy-két példa hogyan …
Érdekel a cikk folytatása? »Hátfájás és a számítógép
Képernyő előtt végzett munka A számítógép a civilizáció tartozéka. A számítógépet azok értékelik, akiknek munkáját megkönnyíti, ésszerűsíti. Egy 1988-ban közölt tanulmány szerint nincs lényeges különbség a szem-és gerincpanaszokat illetően a képernyő segítségével vagy anélkül dolgozók csoportjában. Az vitathatatlannak látszik, hogy a képernyő előtt végzett munka összetett testi és pszichés megterhelést …
Érdekel a cikk folytatása? »A hátfájás okozója a helytelen ülés
Érdekes lenne végiggondolni, hogy naponta mennyi időt töltünk ülő testhelyzetben, s talán azt is, hogy ehhez milyen ülőbútorok állnak rendelkezésre. Valószínűleg mindenkinek eszébe jutnak ezek a kérdések, ha egy hosszadalmas, kényelmetlen ülésből végre felállhatott, és ezzel a derékfájdalom – amely ülés közben alakult ki – végre megszűnt. A 60-as és …
Érdekel a cikk folytatása? »A helyes fekvés
A hátfájás egyik oka a rossz alvás lehet. Ennek kiküszöbölésére adunk most néhány tippet. A fekvő testhelyzet és az alvásra fordított idő az ember életének harmadrészét teszi ki és tulajdonképpen a szervezet regenerációjának célját szolgálja. Az a tény is ismert azonban, hogy nem minden ember találja az alvást kellemesnek és …
Érdekel a cikk folytatása? »A gerinc tehermentesítése
Semmi értelme sincs, ha egy tanfolyam keretében hetente vagy akár naponta néhány percig megfelelően tornázunk, a nap hátralevő részében pedig figyelmen kívül hagyjuk az egészséges gerinc követelményeinek megfelelő mozgásformák törvényszerűségeit. A gerinc tehermentesítése tulajdonképpen igen egyszerűen megszünteti a hátfájást, csak rajtunk múlik, hogy hajlandók vagyunk-e mindennapi életünket a gerincet károsító …
Érdekel a cikk folytatása? »A hátfájás és a gerinc
A gerinctájék testünk azon érzékeny területe, amely a legkorábban és ugyanakkor általában tartósan hívja fel a figyelmünket a tartási rendellenességekre, a helytelen tartásformákra. A hátfájdalmat a kezdeti időszakban kényelmetlennek, korábban zavarónak, előrehaladott állapotban pedig nehezen elviselhetőnek érezzük. A gerinc feladata a test tartása, ezen belül azonban nemcsak a fizikai értelemben …
Érdekel a cikk folytatása? »A hátfájás okai
A hátfájás manapság már szinte mindenkit érint. Nézzük, mi lehet a háttérben, amikor fáj a hátunk. Gyulladások: A gerincpanaszok okaként viszonylag ritkán állapítható meg gyulladásos folyamat. Alapvetően kétféle gyulladásos eredet jön szóba: gennyes, azaz bakteriális vagy tuberkulotikus és nem gennyes gyulladás, amely reumatikus betegségnél fordul elő. A leggyakoribb tünet ilyenkor …
Érdekel a cikk folytatása? »Porckorongsérv
A csigolyatestek között elhelyezkedő porckorong felülete kb. 5 cm2, magassága a gerinc egyes szakaszain változó (nyaki szakasz kb. 3 mm, háti szakasz kb. 5 mm, ágyéki szakasz kb. 9 mm). A porckorong egymás mögött hagymalevélszerűen elhelyezkedő kötőszövetes rétegekből (rostos gyűrű) és az ezen belül középen elhelyezkedő ún. kocsonyás magból áll, …
Érdekel a cikk folytatása? »