Kezdőlap / Állatok / Hüllők / Zöld gyík Lacerta viridis életmódja

Zöld gyík Lacerta viridis életmódja

Életmódja, szaporodása : Az első, május-júniusi szaporodás után a zöld gyíkok a megfelelő éghajlatú területeken ismét párosodnak, és június-júliusban újra tojást raknak. Egy fészekalj 20 tojásból is állhat. A fiatalok mintegy 80-85 nap után kelnek ki. A zöld gyík természetes vagy maga vájta rejtekét már kora reggel elhagyja, hogy addig napozzon, míg a számára kedvező 32-33 `C-os testhőmérsékletet el nem éri. Ekkor indul el, hogy bejárja 30-50 m2-es territóriumát táplálékot vagy párt keresve magának.
Tápláléka: a zöld gyík főként nagyobb rovarokat, így bogarakat, tücsköket, sáskákat fogyaszt, de megeszi az ászkákat, kisebb csigákat, madártojásokat és más gyíkfajok fiataljait is. Egyéb: a fiatalok többnyire egyszínű olajbarnásak vagy barnásak, rendszerint feltűnő, sajátos mintázat nélkül; lehetnek rajtuk világos oldalfoltok vagy hosszanti csíkok. Életük első hónapjait általában kis csoportokban töltik. A kifejlett hímek közti összetűzések során a rituális harcot dühödt hajsza követheti, ami odáig fajulhat, hogy a küzdő felek harapásukkal súlyos sérüléseket okozhatnak egymásnak. Gyakran a halálig harcolnak egymással. A zöld gyík ellenségei a sünök, nyestek és különböző madarak. Az állományokat azonban inkább a hűvös, csapadékos nyarak tizedelik meg, mivel a kelési arány visszaesik, a fiatalok nem növekednek megfelelően, és az ivarérett nőstények a következő évben kevesebb tojást raknak. A zöld gyíkok többnyire már szeptemberben felkeresik téli szállásukat, de a fiatalok még október végéig is aktívak maradhatnak.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

A kígyószemű és a rostosujjú gyík

Kígyószemű gyík Ophisops elegans Jegyei: karcsú gyík, hátán barnás. Az általában világossötét pepita mintás testoldalt …

Leave a Reply