Kezdőlap / Állatok / Hüllők / Zöld levelibéka

Zöld levelibéka

Zöld levelibéka ( Hyla arborea )

A levelibéka Európa egyetlen fán lakó kétéltűje. Mintegy 5 cm hosszú, sima, fénylő hátú béka. Színe általában zöld, de hangulatától és környezetétől függően világossárgától barnáig változhat. „Kedvenc” színe azonban a „fűzöld”,ami jól beleolvad a lombkorona színébe. Has oldala fehéres. A hát és a has színét az orrtájtól a dobhártyán át a comb tövéig húzódó, fehérrel szegett fekete vonal választja el. A hímnek hangerősítő torokzacskója van. A levelibéka egy légtornász biztonságával közlekedik az ágakon és a levelekben; ebben nagy segítségére vannak az ujjak végén található tapadókorongok. Téli rejtekhelyét márciusban hagyja el és rögtön a legközelebbi, peterakásra alkalmas vízhez vonul. A kis békák átalakulások után örökre elhagyják a vizet és a bokrok, fák magasabban levő ágaira kapaszkodnak fel. A fák koronáját csak telelni hagyják el. A hím nem csak szaporodás idején, hanem egész őszelőig hallatja hangos brekegését.
Érdekesség: Régen a levelibékát híres időjósnak tartották. Gyakran raboskodott apró létrával felszerelt uborkásüvegben: brekegéséből és a létrán elfoglalt helyéből igyekeztek a várható időjárást megjósolni. A béka azonban megbízhatatlan meteorológusnak bizonyult. Kiderült, hogy minden váratlan zaj: ajtócsapódás, motorberregés, írógépkattogás hangos brekegésre készteti, a létrának pedig rendszerint a közepén helyezkedik el, mivel az üveg páratartalma itt számára a legmegfelelőbb, tehát többnyire változékony időt jósolt. Érdekes, hogy az ilyen üvegben nyomorgatott béka akár két évtizedig is kibírta. A szabad természetben aligha ért volna meg ilyen magas életkor, lévén számos ellensége.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Kecskebéka fejlődési rendellenességek

A kecskebékáknál felfedeztek fejlődési rendellenességeket, amelyek miatt már környezeti mérgezés hatására is gyanakodtak, onnan adódnak, …

Leave a Reply