Számos rendezvénysorozat kezdődött és folytatódik július, augusztus hónapban Tapolcán és a környéki településeken. Tapolca a Dunántúlon, a Balaton északi oldalán, a Balaton-felvidék nyugati szélén, a Tapolcai-medence közepén helyezkedik el Veszprémtől 46 km-re. Ez a 46 km-es útvonal – Veszprém és Tapolca közötti távolság – méltán megérdemli a csodás, szép, egyedülálló …
Érdekel a cikk folytatása? »Ételallergia és érzékenység
Az embere többségének az evés jelenti az egyik legtöbb örömforrást. Vannak azonban, akik számára a természet terített asztala időnként jelentős kínokat tartogat. Bizonyos táplálékok kellemetlen mellékhatásokat, sőt akár életveszélyes reakciókat is előidézhetnek. A megoldás terméseztessen az, hogy az ilyen élelmiszereket kiiktatjuk az étrendből, és helyettük más, magas tápértékű, de biztosságos …
Érdekel a cikk folytatása? »Szilárd ételek bevezetése
Az első hónapokban a kisbaba a tejből megkapja a fejlődéséhez szükséges összes kalóriát. Minél jobban gyarapodik, annál több tejre lesz majd szüksége. A baba gyomra azonban egy-egy etetéskor csak korlátozott mennyiségű tejet képes befogadni. Egy idő után minden etetéskor elfogyasztja ezt a maximális tejmennyiséget, de mégsem kapja meg a szervezete …
Érdekel a cikk folytatása? »Ismerkedés a gyümölcsökkel
A hazai csecsemőtáplálási gyakorlat szerint a babák többsége néhány hetes kortól már kap gyümölcslevet, illetve gyümölcspépet. Ha az anya kifogástalanul táplálkozik, a szopós csecsemőnek erre nincs szüksége. Négy- hat hónapos korban azonban megismertetjük a babát a gyümölcsök és zöldségek présnedvével, ezt követően gyümölcspéppel is. Erre az időre már kialakul a …
Érdekel a cikk folytatása? »Ismerkedés a főzelékkel
Sokan inkább főzelékpürét adnak először, s csak azután gyümölcsöt, olyan meggondolásból, hogy miután a csecsemő a gyümölcsök természetes édes ízét jobban kedveli, azok után nehezebben fogadja el a főzelékpüréket. A baba főzelékeinek elkészítése különleges gondot igényel: fontos, hogy a lehető legkisebbre csökkentsük a konyhatechnikai műveletekből adódó tápanyagveszteséget. Nagyobb a veszteség, …
Érdekel a cikk folytatása? »A hozzátáplálás elkezdése
Ma még az orvosok, védőnők körében sincs teljesen egységes álláspont a baba táplálásával kapcsolatban. Abban többé-kevésbé egyetért mindenki, hogy a baba számára legideálisabb táplálék az anyatej különösen életének első pár hónapjában. Így ha nincs egészségügyi akadálya, a babának a legmegfelelőbb eledel az anyatej. A ma legelterjedtebb és legelfogadottabb etetési elv …
Érdekel a cikk folytatása? »Függőnek született!
Gyerekkorában még csak a körmét rágja, úgy gondolják biztosan egy rossz szokás vagy idegi eredetű. Később mikor el kezd lógni a haverokkal, egyre sűrűbben „kell” sörözni, hiszen az adja a hangulatot. Persze, ha nagyobb a buli akkor a pia is töményebb. Egy átpiált éjszaka után iszonyat a reggel. Jön a …
Érdekel a cikk folytatása? »Hogyan alakulnak ki az élelmiszer-allergiás reakciók?
Az allergéneket az élelmiszer összetevőben kell keresni, méghozzá azokat, amelyek felelősek az allergiás reakció kialakulásáért. Ezek általában olyan fehérjék, melyek ellenállnak a hőnek, a főzésnek, a savnak a gyomorban, és a bél emésztő enzimeinek. Ennek eredményeképpen, az allergének túlélik az utat a gyomorba, és a gyomor nyálkahártyáján keresztül bejutnak a …
Érdekel a cikk folytatása? »Bevezetés az étel allergia világába
Az étel vagy más néven élelmiszer-allergia vagy élelmiszer-intolerancia, majdnem mindenkit érint egy bizonyos szintig. Amikor az ember eszik valamit és ez kellemetlen reakció vált ki, akkor gyakran azt gondolják, hogy allergiásak a megevett ételre. Igazából viszont, a klinikailag bizonyított ételallergiában szenvedők, a teljes lakosságra kivetítve, csak 3%-a a felnőtteknek és …
Érdekel a cikk folytatása? »Az allergia okai, tünetei és kezelése
Az allergia egy túlzott immunreakció olyan anyagokra, amelyek átlagos körülmények között, a szervezet részéről semmilyen reakciót nem váltanak ki. Azokat az anyagokat, amelyek allergiát okoznak allergéneknek hívjuk. Az allergének lehetnek például: a virágpor (pollen) különböző vegyszerek (mosószerek, aceton, stb) ételek (vanília, kagyló, csokoládé, tej, stb) rovarcsípések (méh, hangya, pók, stb) …
Érdekel a cikk folytatása? »