Kezdőlap / Tag Archives: kertészkedés

Tag Archives: kertészkedés

Melegágy

A szerves anyagok lebomlásakor hő keletkezik. A melegágyban ezt a biológiai folyamatok során keletkező hőt hasznosítjuk hajtatással. Ősszel a melegágy talaját 50 cm mélységben kiemeljük, s a gödröt lombbal töltjük meg. Kora tavasszal ezt a lombréteget eltávolítjuk, a helyét feltöltjük friss trágyával, s jól megtapossuk. Ennek tetejére kerül a jó …

Érdekel a cikk folytatása? »

A komposztsiló

Ha a kertben kevés a hely, prizma helyett inkább komposztsilót készítsünk, mert ezzel a lebomlás folyamatát is nagymértékben lerövidíthetjük. Ilyen silót könnyen építhetünk keskeny deszkákból, lyukacsos téglákból vagy betoritestekből. Akár erős drótfonatból is készíthetünk komposztálóalkalmatosságot. Mérete legalább 1 x 1 x 1 m legyen! A silóba a prizmához hasonlóan kell …

Érdekel a cikk folytatása? »

A komposztáló anyagok

Minden egészséges növényi rész, a nem virágos gyomok, a fű, a lomb, a szalma, a trágyafélék és más növényi és állati eredetű szerves anyagok komposztálhatók. A gyümölcsfák, sövények nyesedékét aprítsuk fel, és tegyük a komposzthalomba, ne égessük el! A konyhából is hordjunk minden szerves anyagot a komposztra, kivéve azokat, amelyeket …

Érdekel a cikk folytatása? »

A folyékony trágyázás

Ha állati trágyát vízzel keverve erjesztünk, folyékony trágyát kapunk. Trágyaleveket meghatározott növények erjesztésével is elő lehet állítani. Az így készített levek N- és K-tartalma rendkívül magas, tehát vigyázzunk, nehogy a növényeket megperzseljük vagy fokozott hajtásnövekedésre serkentsük ! Leveket nemkívánatos kémiai folyamatok beindulását elősegítő fémedényekben ne erjesszünk. Kiváló folyékony trágyát készíthetünk …

Érdekel a cikk folytatása? »

A speciálkomposzt

Speciális feladatok (növényvédelem, hiánytünetek stb.) megoldására külön komposztáljuk az összeválogatott nyersanyagokat. Gyakran előfordul, hogy egy bizonyos szerves alapanyagból nagyobb mennyiség gyűlik fel, amit szintén komposztálhatunk (nagyobb mennyiségű istállótrágyát, lombot, szalmát vagy fafeldolgozó üzemek közelében kéregdarabokat). Jó komposztalapanyag lehet egy-egy parlagterület művelésbe vétele folytán kitermelt gyephanttömeg. A sokoldalúan használható gyepszintföld alapanyaga …

Érdekel a cikk folytatása? »

A mulcsozás

A mulcsozás a talajápolás és a talajjavítás különleges módja, amikor szerves anyagot terítünk a talaj felszínére. Jó mulcsanyag a sövények nem fásodott nyesedéke, a feldarabolt szalma, lomb, kaszálék stb. Ügyeljünk arra, hogy csak zöld hajtásdarabok kerüljenek a mulcsrétegbe. A fásodott vesszőket aprítsuk fel, keverjük egyharmad-kétharmad arányban fűnyírásból vagy egyéb eljárásból …

Érdekel a cikk folytatása? »

A talaj vizsgálat

A tápanyag-visszapótlás, a helyes trágyázás előfeltétele, hogy ismerjük a talaj tápanyagszintjét. Ezt azonban csak a laboratóriumi talajvizsgálat eredménye mutatja meg megbízhatóan. Ehhez talajmintát kell vennünk. Ha nincs külön erre a célra gyártott mintavevő eszközünk, akkor a kert több pontján emeljünk ki egy-egy ásónyomnyi földszelvényt, s abból vegyünk ki egykanálnyi földet …

Érdekel a cikk folytatása? »

A talaj kémhatásának megállapítása

A talaj kémhatásának a növények fejlődése szempontjából igen fon­tos szerepe van. A kémhatást pH-értékkel fejezzük ki, ami a talaj folyékony fázisának, illetve a talajszuszpenziónak az aktivitását jelenti. Sokan elkövetik azt a hibát már az elején, hogy nem fektetnek nagy hangsúlyt erre a kérdésre. Pedig a ph érték nagyon fontos, ennek …

Érdekel a cikk folytatása? »

Sövények kialakítása

Az élő sövény a biokertek határolásának legszerencsésebb formája. Védelmükben gazdag állatvilág települhet meg. A természetes sövény munkaigénye sokkal kisebb. Nem igényel többet, mint az évi ritkítást, az elpusztult részek kiemelését és az ifjítást. Ezzel szemben helyigényes, telepítését ezért csak nagyobb kertekben ajánlhatjuk. A nyíratlan sövény 1,5-3 méteres helyigényével szemben a …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kerti tavacska kiépítése

Egypár négyzetméteres vízfelület is sok élőlény számára nyújt életteret. A vízfelület kiterjedése arányos legyen a kert nagyságával. Nagyon kedvező helyzetben van az, akinek telkét patak vagy ér keresztezi, illetve határolja, ugyanis a természetes vízfolyás eltorlaszolásával egyszerűen kialakíthatja a tavat. A mesterséges tavak medrét természetesen megfelelő anyaggal burkolni kell. Erre a …

Érdekel a cikk folytatása? »