Milyen betegség ez ?
A szklerózis multiplex olyan betegség, ami az idegrendszer fehérállományát támadja meg. Ez a fehérállomány, melyet myelinnek is neveznek, védő, szigetelő hüvelyt hoz létre az agy belsejében és a gerincvelő külső rétegeiben található idegek körül. Ezek az idegek képezik a test „távíróhálózatát”, kötik össze az agyat az érzékszervekkel és az izmokkal. A myelinhüvely egy vagy több helyen (innen a betegség nevében a multiplex, azaz többszörös szó) elpusztul, és a szervezet elhegesedett szövetet hoz létre a kár kijavítására.
Mi okozza?
Sajnos a folyamatos kutatás ellenére sem sikerült még egyértelműen meghatározni a szklerózis multiplex okát. A kutatók azonban úgy vélik, hogy a betegség kialakulásához hozzájárulnak a fertőzések, az autoimmunitás és feltehetőleg a bizonyos ételekkel szemben jelentkező allergia csakúgy, mint a szükségesnél kevesebb esszenciális zsírsav a szervezetben.
Étrendi tényezők
Gyakran ajánlják a ligetszépeolajat e betegségre, mivel a szklerózis multiplexben szenvedők közötti gyakori az esszenciális zsírsavak (EFA) hiánya. A ligetszépeolaj esetenként jelentős javulást eredményez, különösen a betegség korai szakaszaiban. Továbbá a myelin esszenciális zsírsavtartalma meglehetősen magas, ezért az elégtelen EFA anyagcsere sebezhetővé teheti a myelinhüvelyt. Mi több, gyakrabban fordul elő a szklerózis multiplex olyanok között, akik sok telített zsírféle mellett a többszörösen telítetlen zsírokból keveset fogyasztanak.
Kiegészítés általában. Az A-multivitamin és ásványianyag komplex, B-vitaminkomplex, C-vitamin bioflavonidokkal, E-vitamin és cink elősegítik az általános jó egészséget, ezért némi hasznuk lehet szklerózis multiplex jelentkezése esetén is. B12-vitaminkiegészítés is segíthet a betegeken, mivel gyakran szenvednek e vitamin hiányában.
Címkékásványi sók betegségek egészség életmód gyümölcs közérzet szklerózis multiplex tápanyagok vitaminok
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …